Centralny Raport: Koniec passy Śląska, Arka z pierwszą wygraną

Spodziewaliśmy się, że 6. kolejka CLJ U-18 może być ciekawa. I była. Legia w pewnym stylu pokonała Cracovię, a Zagłębie okazało się lepsze w derbach Dolnego Śląska. Co jeszcze działo się w minionym tygodniu na boiskach Centralnych Lig Juniorów?

Wszystko ma swój koniec. Życie, kij czy seria zwycięstw Śląska Wrocław. Podopieczni Krzysztofa Wołczka byli niepokonani przez pięć pierwszych kolejek, ale w niedzielę po raz pierwszy musieli uznać wyższość rywala.

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że to „Miedziowi” byli faworytem tego spotkania. Zagłębie w początkowej fazie rozgrywek nie zachwyca, ale w derbach pokazali się z naprawdę dobrej strony.

Strzelanie w Lubinie rozpoczął w 8. minucie Oliwier Sławiński, a kilkanaście minut później ten sam zawodnik ponownie trafił do siatki przeciwnika. Gra Śląska nie wyglądała w pierwszej połowie źle, lecz na przerwę schodzili z dwubramkową stratą.

Najlepszą obroną jest atak, więc po zmianie stron „Trójkolorowi” ruszyli do przodu. Rezultat pozostawał jednak bez zmian aż do doliczonego czasu gry – wtedy to gola zdobył Paweł Kruszelnicki i ustalił wynik spotkania na 3:0.

Chwaliliśmy ostatnio beniaminków poprzedniego sezonu za to, że w obecnej kampanii wyglądają trochę (Hutnik i Gwarek) lub dużo (UKS SMS Łódź) lepiej, ale nie można tego powiedzieć o Lechii Gdańsk.

Trochę niepostrzeżenie, w starciu z Escolą ponieśli piątą porażkę z rzędu.

W strefie spadkowej natomiast znalazł się… Lech Poznań! To nietypowa sytuacja, szczególnie na tak renomowany zespół, który zapowiadał, że będzie bił się o podium.

Erwin Kołodziejczyk i Mateusz Fundament – to oni sprawili, że Górnik pokonał „Kolejorza” oraz zanotował kolejną wygraną w kampanii 2020/2021. Może dla podopiecznych Jana Żurka nie będzie to tak udany sezon, jak poprzedni, ale powinni oni się znaleźć w ostatecznym rozrachunku w górze ligowej tabeli.

UKS SMS Łódź przegrał 2:4 z Pogonią Szczecin. Jak wyglądało to spotkanie z perspektywy trenera Marcina Perlińskiego?

Pogoń Szczecin zasłużyła na wygraną. Bramkarz, który miał duży wkład w nasze ostatnie zwycięstwa, tak tym razem popełnił dwa kardynalne błędy, które już w piątej minucie ułożyły spotkanie pod rywali. Gol na 0:2 był w stylu Artura Boruca z Irlandią, zobaczy sobie pan na powtórkach. W drugiej połowie zmniejszyliśmy stratę do jednej bramki i tak wydawało się, że może uda nam się wyrównać, ale to „Portowcy” nas skontrowali i skończyło się 4:2 dla nich – powiedział nam.

Golkiperowi łodzian przydarzył się słabszy dzień i to zadecydowało o tym, że w Szczecinie triumfowała Pogoń. Drużyna Piotra Łęczyńskiego wygląda z meczu na mecz coraz lepiej i słaby początek rundy wydaje się już tylko przeszłością.

– Jesteśmy zadowoleni z początku sezonu. Nie jesteśmy drużyną, która liczy na podium. Raczej staramy się, żeby grać jak najlepiej tym materiałem ludzkim, który posiadamy i chcemy tych chłopaków stale rozwijać. Jeżeli zespół częściej wygrywa, to pojawia się też większe zainteresowanie ze strony skautów i ekspertów – będziemy walczyć o utrzymanie miejsca w górnej części tabeli – zapowiada Perliński

Dwa tygodnie nie oglądaliśmy w akcji Jagiellonii Białystok. Czy 14-dniowa przerwa odbiła się na formie drużyny z Podlasia? Po wygranej 4:0 nad Hutnikiem wnioskujemy, że nie bardzo.

Wielu obserwatorów CLJ U-18 ostrzyło sobie zęby na starcie Legii Warszawa z Cracovią. „Wojskowym” udało się w zeszłym tygodniu odwrócić losy pojedynku z Lechią Gdańsk, a „Pasy” drugi weekend z rzędu zwyciężyły w derbach Krakowa, więc oba zespoły podchodziły do tego meczu w dobrych nastrojach.

Patryk Pierzak obsłużył podaniem Dawida Barnowskiego, a ten otworzył wynik spotkania. Cracovia zdołała po kilkunastu minutach odpowiedzieć – Jakub Myszor uderzył mocno sprzed linii pola karnego i w 28. minucie zrobiło się 1:1.

Radość gości z remisu nie trwała zbyt długo i już po 120 sekundach Legia ponownie była na prowadzeniu. Na listę strzelców wpisał się Wiktor Kamiński, czyli najlepszy strzelec drużyny prowadzonej przez Grzegorza Szokę.

Kilka minut po zmianie stron, gospodarze zdobyli kolejnego gola. Kamiński minął się w polu karnym z piłką, ale jego nieporadność wykorzystał kolega z zespołu – Łukasz Rytelewski – i umieścił futbolówkę w bramce. Jeszcze raz z dobrej strony pokazał się tym razem Barnowski. 18-latek wykorzystał w końcówce sytuację sam na sam i zdobył tego dnia swoją drugą bramkę.

Dzięki temu zwycięstwu Legia Warszawa wskoczyła na pozycję wicelidera i traci już tylko trzy „oczka” do Śląska. Cracovia z dorobkiem 10 punktów jest czwarta.

Co działo się w pozostałych meczach? Arka Gdynia odniosła pierwsze zwycięstwo w tym sezonie i dosyć niespodziewanie okazała się lepsza od Korony Kielce, a Wisła Kraków pokonała na własnym boisku Gwarka Zabrze.

W młodszej kategorii wiekowej Górnik Zabrze podejmował u siebie Raków Częstochowa. Gdybyśmy spojrzeli na sam wynik, moglibyśmy pomyśleć, że zabrzanie zlali jakiś zespół z dołu tabeli, a przecież „Medaliki” w tym sezonie ani razu nie zaznały smaku porażki.

Goście byli w stanie odpowiedzieć tylko na pierwszą bramkę. Przy drugiej, trzeciej, czwartej oraz piątej mogli się już tylko przypatrywać i prosić po cichu, żeby nie padły jeszcze szósta, siódma czy dziesiąta.

Lubimy spotkania na szczycie i do takiego doszło w ten weekend w Centralnej Lidze Juniorów U-15. Legia z Escolą legitymowały się przed meczem kompletem zwycięstw, więc jeżeli doszło do bezpośredniego starcia pomiędzy tymi ekipami, stało się oczywiste, że komuś skończyć się musi udana passa.

„Legioniści” strzelili w tym meczu samobója, ale to nie przeszkodziło im w odniesieniu skromnego zwycięstwa nad lokalnym rywalem. Więcej o meczach w CLJ U-15 i U-17 piszemy w dalszej części raportu.

Tabela:

W 7. kolejce również czeka nas kilka ciekawych spotkań. Obrońcy tytułu udadzą się do Łodzi na mecz z miejscowym UKS-em, Legia Warszawa sprawdzi realną dyspozycję Jagiellonii Białystok, a Wisła Kraków postara się, żeby Śląsk Wrocław przedłużył swoją serię… porażek.

Pełen terminarz 7. kolejki CLJ U-18:

UKS SMS Łódź – Zagłębie Lubin (26 września, 12:00)
Śląsk Wrocław – Wisła Kraków (26 września, 12:00)
Arka Gdynia – Zagłębie Lubin (26 września, 12:00)
Cracovia – Escola Varsovia (27 września, 12:00)
Gwarek Zabrze – Hutnik Kraków (27 września, 12:00)
Lech Poznań – Korona Kielce (27 września, 12:00)
Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin (27 września, 12:00)
Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków (27 września, 13:00)

***

CLJ U-17

Grupa A:

Legia Warszawa is on fire. W weekend nie dała żadnych szans Zniczowi Pruszków i ograła go na wyjeździe aż 6:0. Trochę mniej bramek zdobył UKS SMS Łódź, ale on także ma powody do radości (1:0 z Ursusem Warszawa), podobnie, jak Polonia Warszawa, która pokonała Jagiellonią Białystok (2:1). Ostatnio tyle się naczekaliśmy na jakiś remis, a tu mamy go już w pierwszej grupie – Escola podzieliła się punktami z GKS-em Bełchatów (1:1).

Grupa B:

Derby Poznania w Ekstraklasie to i w CLJ do lat 17. Różnica tylko taka, że tam był mecz Lech – Warta, a tu mamy Lech – AP Reissa. Nie ma znaczenia, z kim mierzy się „Kolejorz” i tak… kończy się ich wygraną (3:1). Pewne zwycięstwa odniosły również Fase (3:0 z CWZS-em Bydgoszcz) i Pogoń Szczecin (3:0 z Wartą Poznań). W derbach Trójmiasta Arka pokonała 1:0 Lechię Gdańsk.

Grupa C:

O Górniku z Rakowem już było, więc skupmy się na tym, co działo się w pozostałych spotkaniach, a działo się całkiem dużo. Zagłębie Lubin pokonało na wyjeździe 3:1 Odrę Opole, Śląsk w takim samym wymiarze rozprawił się z Gwarkiem Zabrze, a Rozwój Katowice ograł 3:0 Ruch Chorzów.

Grupa D:

Nikt nie zatrzyma Wisły Kraków – tydzień temu zniszczyli 8:1 Motor Lublin, a teraz strzelili pięć goli Hutnikowi. Nie była to jedyna porażka drużyny z miasta Kraka, bo przegrała także Cracovia (2:3 z Koroną Kielce). Trochę mniej okazałe, ale nadal wysokie zwycięstwo odniosły Karpaty Krosno (3:0 z TOP 54 Biała Podlaska), a Stal Mielec zremisowała z Motorem Lublin (2:2).

***

CLJ U-15

Grupa A:

Jagiellonia podejmowała u siebie Widzew Łódź i okazała się niezbyt gościnna (4:1). Całkiem nieźle w tej grupie wygląda Znicz Pruszków, który zaliczył już trzecie zwycięstwo w tym sezonie (3:0 z UKS-em SMS-em Łódź). Kolejną porażkę zanotowała Olimpia Elbląg (0:2 z Polonią Warszawa), natomiast o Legii z Escolą napisaliśmy w pierwszej części raportu.

Grupa B:

Sukces! Nareszcie drużyna z Bydgoszczy wygrała mecz – CWZS pokonał 4:1 Chemika. Tyle samo bramek, ale wynik inny (5:0 dla Pogoni) padło w starciu „Portowców” z Lechią. Lotos Gdańsk w tej kolejce zmniejszył stratę (3:2 z AP Reissa) do Lecha, ponieważ ich spotkanie z Fase zostało przełożone na późniejszy termin.

Grupa C:

Śląsk Wrocław i Wrocław Academy – tylko w tym meczu nie brakowało emocji (3:2 dla Śląska). Pozostałe spotkania ułożyły się pod dyktando faworytów, Raków pokonał 4:2 Odrę Opole, Rozwój Katowice 4:0 Chrobrego Głogów oraz Zagłębie Lubin 3:0 Miedź Legnica.

Grupa D:

To była historyczna kolejka dla wielu drużyn. Nie tylko CWZS wygrał pierwszy mecz w sezonie, ale również Cracovia, która pokonała 4:2 Górnika Łęczna. Co w pozostałych spotkaniach? Sandecja pewnie wygrywa 3:0 z Koroną Kielce, BKS Lublin zremisował 1:1 z AP TOP 54 Biała Podlaska, a Wisła Kraków znów okazała się bezkonkurencyjna (3:1 z Motorem Lublin).