Weszło Junior

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą wyróżniona przez UEFA

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą otrzymała nagrodę UEFA Foundation for Children Award. Europejska federacja dostrzegła i doceniła działania polskiej organizacji na rzecz promocji gry w piłkę nożną wśród dzieci chorych na cukrzycę. Fundacja z racji tego wyróżnienia otrzyma kwotę 50 tysięcy euro, które będzie mogła przeznaczyć na realizację swoich statutowych celów.

Każdego roku nagroda UEFA Foundation for Children Award przyznawana jest ok. dwudziestu europejskim organizacjom pozarządowym, które funkcjonują w piłce nożnej, a ich działania skupione są wokół dzieci. W tym roku PZPN postanowił zgłosić kandydaturę do tej nagrody Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Z uwagi na działania, jakie podejmuje ta organizacja, która na każdym kroku pokazuje, że dzieci chorujące na cukrzycę mogą grać w piłkę, co więcej jest to dla nich wskazane, tylko należy wiedzieć, jak należy postępować, żeby to pomagało dziecku, a nie szkodziło.

Flagowym projektem Fundacji jest “Słodka Polska”, czyli piłkarskie reprezentacje dla diabetyków w kategoriach do lat 10, 13 i 16 oraz seniorów. Więcej o tej inicjatywie i samej cukrzycy, pisaliśmy kilka miesięcy temu na łamach naszego portalu, zachęcamy do lektury. – Nagroda UEFA to dla nas coś absolutnie wyjątkowego. To rodzaj certyfikatu potwierdzającego jakość naszych działań. W niedalekiej przyszłości planujemy organizację mistrzostw Europy diabetyków, w których chęć udziału wyraziło już kilka krajów. Informacja o wyróżnieniu będzie największą możliwą zachętą dla kolejnych. Nagroda finansowa oczywiście także jest dla nas bardzo ważna. Mamy wiele ciekawych pomysłów, a te pieniądze będą dla nas jak manna z nieba – zaznaczał Mikołaj Illukowicz, koordynator projektu pt. „Słodka Polska” w rozmowie z portalem Łączy Nas Piłka.

Nagrody Fundacji UEFA for Children są przyznawane od 2017 roku. Około pięć milionów euro to kwota, którą przeznaczono na wsparcie organizacji charytatywnych i projektów w całej Europie. Nie pierwszy raz polska organizacja otrzymuje to wyróżnienie. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” zostało wyróżnione przez UEFA za zaangażowanie organizacji w działanie na rzecz poprawy jakości życia dzieci doświadczających na co dzień ubóstwa i wykluczonych społecznie.

Fot. archiwum prywatne Grzegorza Grodzkiego