Centralny Raport: Lech z szansą na dublet, piękny powrót SMS-u Łódź

Centralna Liga Juniorów U-18 została już przez nas podsumowana, wybraliśmy nawet drużynę sezonu, ale cały czas trwa rywalizacja w młodszych CLJ-kach. Co działo się w starciach półfinałowych? Kto powalczy o tytuł najlepszej drużyny w Polsce w kategorii trampkarzy starszych oraz juniorów młodszych?

Konia z rzędem temu, kto obstawiał przed startem rundy wiosennej, że w półfinałach CLJ U-17 znajdą się Raków Częstochowa i UKS SMS Łódź. „Medaliki” od niedawna mogą się pochwalić kompletem zespołów na szczeblu centralnym, a jakby tego było mało w kategorii juniora młodszego mogli wejść do finału mistrzostw Polski. Chociaż na własnym boisku ulegli 0:1, starcie rewanżowe rozpoczęło się dla nich wręcz idealnie – już w 26. minucie prowadzili trzema bramkami, a na listę strzelców wpisali się Jakub Skupień, Mateusz Niedziałkowski i Miłosz Rogula.

Ale potem wszystko się posypało. Podopieczni trenera Sebastiana Rybaka chyba zbyt szybko uwierzyli w to, że mają już ten mecz pod kontrolą i dali sobie strzelić jednego gola na chwilę przed przerwą oraz jednego zaraz po zmianie stron. Łodzianie kolejny cios zadali w 50. minucie, a autorem wszystkich trzech trafień był Karol Łysiak. To on w dużej mierze sprawił, że SMS Łódź zagra w finale. W końcówce częstochowian dobił jeszcze Jakub Jędrasik.

Ich rywalem w walce o złote medale będzie… Lech Poznań. „Kolejorz” w półfinale trafił na zespół Cracovii. Drużyna prowadzona przez Bartosza Bochińskiego kwestię awansu rozstrzygnęła na swoją korzyść już właściwie w pierwszym spotkaniu. Poznaniacy skorzystali z kilku zawodników z Centralnej Ligi Juniorów U-18, co w ostatecznym rozrachunku mocno się im opłaciło, bo Jakub Antczak, Kacper Sommerfeld i Hubert Szulc byli autorami trzech goli dla Lecha. „Pasy” początkowo nie miały też za wiele do powiedzenia w rewanżu, ale kiedy piłkarze z Wronek wyszli na dwubramkowe prowadzenie, trochę się rozluźnili, a to od razu wykorzystali chłopcy z Małopolski, trzy razy pokonując golkipera drużyny przeciwnej. Trafienia Jana Ziewca oraz Bartłomieja Kolca były jedynie nagrodą pocieszenia, ponieważ gospodarze ostatecznie wyrównali, a Cracovia nie dała rady awansować do finału.

Finał CLJ U-17: Lech Poznań – UKS SMS Łódź (środa, godz. 17:00, transmisja na YouTube Łączy Nas Piłka)

Jeżeli ktoś uważa, że Lech wygrał przekonywująco swój dwumecz w kategorii juniora młodszego, musiał nie słyszeć o ich rezultacie w kategorii trampkarzy starszych. Znów z Krakowem i… znów wysoka wygrana. Wisła kompletnie nie istniała. Rundę wiosenną zakończyli z bilansem 12 zwycięstw i 2 remisów, a w pierwszym półfinałowym spotkaniu, które w dodatku rozgrywali na własnym boisku, polegli aż pięcioma bramkami. Taki wynik sprawiał, że „Biała Gwiazda” za bardzo nie miała po co jechać na rewanż.

Jak poradzili sobie w Popowie? Udało im się strzelić dwa gole, ale największy problem w tym, że Mikołaj Tudruj i spółka zdobyli ich… dwa razy więcej. „Kolejorz” kolejny raz udowodnił, że rocznik 2006 mają naprawdę mocny.

Zdecydowanie bardziej emocjonujące były starcia Zagłębia z Legią. Do wyłonienia drugiego finalisty potrzebna była dogrywka, ale do tego dojdziemy za chwilę. Pierwsze spotkanie rozegrano w Lubinie i to gospodarze w 57. minucie objęli prowadzenie, ale kilkanaście minut później goście wyrównali. Skończyło się na remisie 1:1, który obu drużynom pozwalał wierzyć, że w rewanżu przechylą szalę zwycięstwa na swoją korzyść oraz zagrają w meczu o tytuł najlepszej drużyny w Polsce do lat 15.

Druga batalia również była szalenie wyrównana, natomiast „Miedziowi” mieli z początku delikatną przewagę. Nie oznaczało to jednak, że udało im się pokonać bramkarza rywali. W pierwszej połowie nie oglądaliśmy bramek, ale tych doczekaliśmy się po przerwie. Najpierw gola zdobył Fabian Sowiecki, a później wyrównał Jakub Grzejszczak.

Po dwóch pełnych spotkaniach dalej nie poznaliśmy wygranego tego dwumeczu, a więc sędzia musiał przedłużyć rewanż o dodatkowe pół godziny. Dogrywka… także zakończyła się remisem, ale z racji tego, że mecz ten rozgrywano w stolicy i skończył się rezultatem 2:2, Zagłębie awansowało do finału dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe.

Finał CLJ U-15: Zagłębie Lubin – Lech Poznań (środa, godz. 12:00, transmisja na YouTube Łączy Nas Piłka)