Weszło Junior

Darmowe wizyty edukacyjne w szkółkach? Trenerzy Mobilnej AMO gotowi

Trenerzy Mobilnej Akademii Młodych Orłów wychodzą przed szereg i oferują pomoc. Pomoc dla szkółek piłkarskich, poprzez organizację wizyt edukacyjnych, które mogą być przydatne podmiotom biorącym udział w Programie Certyfikacji PZPN.

Już podczas trwania pierwszej odsłony Programu Certyfikacji PZPN wielu trenerów wyrażało takie zdanie, że brakuje im w tym projekcie wsparcia edukacyjnego ze strony Związku, a wizyty kontrolne były nastawione na wytykanie błędów, a nie edukację.

Obecnie trwają zapisy do III cyklu programu, który stopniowo ewaluuje i jest dostosowywany do potrzeb trenerów i szkółek piłkarskich, które czynnie w nim uczestniczą. Nowe podmioty, które biorą udział w rekrutacji czekają wizyty kontrolne zaplanowane na czas: 18 października – 18 listopada 2021 roku. To one zadecydują o tym, czy PZPN odrzuci ich wniosek od dołączenie do Programu Certyfikacji PZPN.

Aczkolwiek trenerzy Mobilnej Akademii Młodych Orłów wyciągają pomocną dłoń i chcą przygotować szkółki do tych wizytacji. Wystarczy się tylko zgłosić do trenerów Mobilnej AMO ze swojego województwa, a ci przyjadą z darmową wizytą edukacyjną.

– Po zakończeniu danej jednostki omówimy ją szczegółowo z trenerami prowadzącymi, przechodząc wspólnie przez arkusz wizyty monitorującej, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku przyjazdu trenerów monitorujących w Programie Certyfikacji – mówi Maciej Anglart, jeden trenerów Mobilnej AMO na Mazowszu  w rozmowie z portalem Łączy Nas Piłka.

Warto zaznaczyć, że te wizyty mają tylko i wyłącznie charakter edukacyjny i nie mają żadnego wpływu na to czy wniosek o dołączenie do programu certyfikacji szkółek zostanie pomyślnie rozpatrzony czy odrzucony. Tym bardziej, że z tej pomocy mogą też skorzystać szkółki, które nie biorą udziału w certyfikacji.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że nasze wsparcie dotyczy wyłącznie merytorycznego obszaru treningu, a nie kryteriów Programu Certyfikacji. W przypadku pytań wykraczających poza obszar merytoryczny będziemy odsyłać do innych źródeł informacji – podkreśla Anglart.

To już nie pierwsza taka inicjatywa ze strony trenerów Mobilnej Akademii Młodych Orłów, bo w tym roku realizowali już takie wizyty edukacyjne. Jak one wyglądały? –  Z naszej perspektywy wygląda to tak, że dwójka trenerów Mobilnej AMO jedzie do danego ośrodka szkoleniowego, który jest w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich i dajemy wsparcie merytoryczne trenerowi prowadzącemu zajęcia. Cały trening jest przez nas obserwowany i oceniany, natomiast nie jest to kontrola, a pomoc edukacyjna. Jeżeli pojawiają się deficyty, to przekazujemy trenerom wskazówki, co należy poprawić, na co zwrócić większą uwagę. Nasza wizyta jest wcześniej zaplanowana i umówiona z koordynatorem klubu, z którym wspólnie ustalamy, które zajęcia treningowe będą odwiedzone w danym terminie. Często jest tak, że wspólnie z nami dany trening obserwują również pozostali trenerzy pracujący w klubie. W momencie wizyty nie przerywamy jednostek treningowych – mówił nam w marcu, Błażej Czyżewski, który jeździł na takie wizytacje po Wielkopolsce.

Sprawdzamy w konspekcie czy wszystko się zgadza w oparciu o Program Szkolenia PZPN, czy struktura czasowa i rzeczowa treningu są dobrze ułożone. Patrzymy czy organizacja zajęć pomaga w skutecznym przekazywaniu treści programowych dla danej kategorii wiekowej. Mocny nacisk kładziemy na to jak trener rozmawia z zawodnikami, jak przekazuje „punkty coachingowe” oraz też jaka jest informacja zwrotna od zawodników. Chcemy, aby trenerzy świadomie prowadzili zajęcia i dokładnie wiedzieli, jak pracować nad deficytami zawodników. Każda obserwacja kończy się wyczerpującą rozmową z trenerem prowadzącym zajęcia, podczas której przekazujemy co było dobre podczas zajęć, a co należałoby poprawić. Czasami kilka małych korekt wystarczy do tego, żeby zajęcia były pełnowartościowe. Dodatkowym aspektem naszych wizyt jest to, że możemy obserwować również zawodniczki oraz zawodników, jest to jeden z filarów naszej pracy. Zazwyczaj właśnie w klubach z certyfikatem trenują wyróżniający się zawodnicy w danym powiecie. Dzięki temu możemy monitorować ich postęp i raportujemy najlepszych do Informatycznego Systemu Obserwacji i Skautingu PZPN – dodawał.

Jeśli chcecie umówić się na wizytę edukacyjną, musicie indywidualnie dogadać się z trenerami Mobilnej AMO z waszego województwa. Namiarów na tych szkoleniowców możecie szukać TUTAJ.

ARKADIUSZ DOBRUCHOWSKI

Fot. Newspix