Weszło Junior

Mobilna Akademia Młodych Orłów wraca w teren z szkoleniami

Jeden z najważniejszych szkoleniowych projektów PZPN-u, czyli Mobilna Akademia Młodych Orłów, w końcu może funkcjonować na pierwotnych zasadach. Po 19 miesiącach przerwy trenerzy Mobilnej AMO wyruszyli w teren ze szkoleniami. 

Mobilna AMO miała być projektem skierowanym zarówno dla trenerów, jak i młodych zawodników. Ci pierwsi otrzymywali darmowe szkolenia pod okiem specjalistów, żeby mogli zgłębiać swoją wiedzę. Z kolei dla młodych adeptów futbolu to miała być szansa na pokazanie swoich umiejętności przed trenerami PZPN na dedykowanych spotkaniach Mobilnej AMO w kategoriach U-11 i U-13.

Pandemia mocno pokrzyżowała plany tej inicjatywie. Trenerzy dalej mogli korzystać ze szkoleń, ale już w formie webinarów. – Pandemia wstrzymała działania Mobilnej AMO na okres czterech miesięcy, jednocześnie pokazując jak kreatywnie możemy rozwinąć nasz projekt. Po ustaleniach wewnętrznych zapadła szybka decyzja o wznowieniu szkoleń w wersji „webinarów”. Trenerzy z całej Polski otrzymali alternatywę w postaci konferencji online, gdzie wartość merytoryczna była zachowana i można było wiele z tego wynieść, bezpiecznie biorąc udział w szkoleniach – pisze Rafał Poznański trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów w woj. łódzkim w tekście na portalu Łączy Nas Trening.

Z kolei młodzi zawodnicy nie dostali żadnej alternatywy na czas pandemii. W tym okresie nie było szans na organizowanie kadr powiatów i zgrupowań selekcyjnych. Teraz będzie się to stopniowo zmieniać, gdyż od początku tego miesiąca trenerzy Mobilnej AMO wyruszyli w teren. Wróciły również stacjonarne szkolenia.

– Na pewno nie da się ukryć, że przez miesiące pandemii ucierpiał filar selekcyjny, ponieważ zawieszone zostały szkolenia stacjonarne, a co za tym idzie również treningi pokazowe i gry selekcyjne, gdzie nie mogliśmy obserwować i kontrolować rozwoju dzieci w każdym z powiatów w województwie. I tu znowu pojawia się duża kreatywność i szybkość działania PZPN, ponieważ trenerzy Mobilnej AMO dostali możliwość odwiedzania szkółek piłkarskich poprzez realizację edukacyjnych wizyt monitorujących oraz wspierania trenerów w programie Certyfikacji PZPN i podnoszeniu jakości ich pracy. Dlatego każda wizyta edukacyjna trenerów Mobilnej AMO w tak naprawdę w każdej szkółce, bo dodam, że nie tylko tych certyfikowanych była bardzo wartościowa i pouczająca dla obu stron – uważa Poznański.

Tak, w marcu tego roku wypowiadali się koordynatorzy i trenerzy Mobilnej AMO o projekcie w okresie pandemii na łamach naszego portalu:

Przemysław Prętkiewicz: – Pandemia i przeniesienie szkoleń prowadzonych przez trenerów Mobilnej AMO w terenie na szkolenia online oczywiście ograniczyła możliwość kontaktu z zawodnikami i organizacji gier selekcyjnych. Pamiętajmy jednak, że w rozwoju młodych zawodniczek i zawodników kluczowe pozostaje to, co robią na co dzień w swoim klubie, w swojej szkółce. W tym aspekcie mamy nadal ogromny wpływ na szkolenie dzieci i młodzieży poprzez Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich. Odpowiednia organizacja pracy, wizja i planowanie szkolenia, a następnie realizacja zajęć treningowych dla dzieci w zgodzie z Programem Szkolenia PZPN lub autorskim programem szkolenia, zaakceptowanym przez ekspertów jest fundamentem prawidłowego rozwoju dziewczynek i chłopców w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Michał Libich: –  Przez panującą sytuację na świecie, nasz model działania jest utrudniony. Nie możemy się spotykać na żywo. Cierpią na tym przede wszystkim młodzi zawodnicy, bo nie możemy przeprowadzać gier dla dzieci z danego powiatu, jak to było do tej pory. Z kolei trenerzy mają alternatywę w postaci konferencji online, gdzie wartość merytoryczna jest zachowana i można wiele z tego wynieść. Do tego w każdej chwili można się zapisać, dopisać i niekoniecznie do swojego powiatu czy województwa, bo są to spotkania internetowe.

Na ten moment sytuacja wygląda tak, że wszystko wraca do normy. Odbywają się już szkolenia stacjonarne, treningi pokazowe itd. Pierwszym tematem poruszanym na tych spotkaniach szkoleniowych jest „Etapizacja szkolenia”. Trudno stwierdzić, jak długo ten projekt będzie funkcjonował w tej formie. Aczkolwiek na pewno wielu trenerów na wieść o powrocie stacjonarnych szkoleń zareagowała z ulgą: “no wreszcie!”. Esencją tego projektu były spotkania na żywo, rozmowy, treningi pokazowe, a przez ostatnie 19 miesięcy były to tylko wykłady online…

ARKADIUSZ DOBRUCHOWSKI

Fot. Newspix