Centralny Raport: Lech Poznań i Legia Warszawa są na fali

Kiedy ostatni raz Lech Poznań i Legia Warszawa otwierały tabelę Centralnej Ligi Juniorów U-18? Ponad dwa lata temu. „Kolejorz” oraz „Legioniści” przewodzą jednocześnie w swoich grupach w obu młodszych CLJ-kach. No cóż, ktoś tu chyba znów chciałby wygrać jakieś mistrzostwa Polski…

Górnik Zabrze wygrał mecz. Ostatni raz byliśmy tak zdziwieni, jak Górnik Zabrze… wygrał ligę. Podopieczni Jana Żurka w 6. kolejce zmierzyli się z zespołem jeszcze słabszym od siebie i go pokonali. To oznacza, że już tylko UKS SMS Łódź oraz Gwarek Zabrze czekają na premierowe zwycięstwo w kampanii 2021/22.

Drugi zespół z Zabrza w weekend podejmował ekipę Rakowa Częstochowa. Do przerwy wyglądało to dla nich nienajgorzej, ponieważ przyjezdni prowadzili zaledwie jednym trafieniem, ale później wszystko się posypało. Cztery minuty po zmianie stron na listę strzelców wpisał się Łukasz Makarski, 120 sekund później golkipera Gwarka pokonał Miłosz Rogula, a potem do bramki strzelali jeszcze Oliwier Siuda (drugi raz), Jakub Skupień i Jakub Wireński. 6:0, deklasacja.

Bartosz Siemiński zabawił się w selekcjonera naszej reprezentacji. Paulo Sousa ma dar do trafiania ze zmianami i ta sama sztuka udała się szkoleniowcowi Śląska. Ryszard Jakubiak, który pojawił się na placu gry na ostatni kwadrans, odmienił losy starcia z Arką Gdynia. W 80. minucie nastolatek z bliskiej odległości wpakował futbolówkę do bramki, a kilka minut później wykorzystał zamieszanie w polu karnym rywali i zdobył swojego drugiego gola.

Uwaga, uwaga – Cracovia doznała pierwszej porażki w tym sezonie. „Pasy” w sobotę pojechały na mecz do Wronek, żeby zmierzyć się w hicie kolejki z Lechem Poznań i na ich nieszczęście w końcu trafili na drużynę, która ich pokonała. Mogło być jednak inaczej, bo naprawdę niewiele brakowało, żeby ta batalia zakończyła się bezbramkowym remisem. W doliczonym czasie gry „Kolejorz” wyprowadził kontratak, który na bramkę zamienił Damian Kołtański i teraz to „Lechici” przewodzą w ligowej tabeli.

Bednarz. Cieśla. Zbrojmistrz. Wydawałoby się, że te zawody nie są już za bardzo nikomu potrzebne do szczęścia i wyginą śmiercią naturalną. Jest to jednak nieprawda. Bednarz, a konkretnie Szymon Bednarz okazał się… bardzo przydatny Legii Warszawa, która w Książenicach podejmowała Pogoń Szczecin. To właśnie jego trafienie głową zapewniło „Legionistom” komplet oczek.

– Jesteśmy wkurzeni, że wracamy do domu bez punktów. Myślę, że zasłużyliśmy przynajmniej na remis, a biorąc pod uwagę liczbę stworzonych okazji, mogliśmy pokusić się nawet o zwycięstwoSytuacja nie jest łatwa, ale podchodzimy do niej na spokojnie. Widzimy u chłopaków postęp, jeśli chodzi o aspekty indywidualne, rozumienie gry. Wiemy, że dzięki ciężkiej pracy i naszej filozofii będziemy za chwilę punktować. Wierzymy, że ten trudniejszy moment minie i zaraz to my będziemy się uśmiechać po meczach – powiedział klubowej stronie Piotr Łęczyński, szkoleniowiec szczecinian.

Chcesz być na podium? Musisz na to zasłużyć. Ograć kogoś ze ścisłej czołówki. Co prawda, Wisła Kraków beznadziejnie rozpoczęła sezon 2021/22, natomiast nie zmienia to faktu, że to nadal całkiem silny zespół. „Biała Gwiazda” w sobotę w Myślenicach podejmowała Zagłębie Lubin. Podopieczni Adriana Filipka z początku zdecydowanie ruszyli na przeciwnika, ale nie skończyło się to zdobytą bramką. Do przerwy było 0:0, mimo że obie ekipy mogły otworzyć wynik spotkania.

„Miedziowi” wyszli na prowadzenie w 66. minucie. Bramkarz „Wiślaków” podał na krótko do swojego defensora, ten mu odegrał, jednakże wszystko działo się na tyle wolno, że doskoczyli do niego napastnicy Zagłębia i golkiper był zmuszony wyciąć jednego z nich. Sędzia podyktował jedenastkę, a tę pewnie wykorzystał Mateusz Chmarek.

Kacper Masiak ma ostatnio jakieś szczęście do zdobywania ładnych bramek. W Pucharze Syrenki strzelił efektownego gola z Portugalią, a w starciu z Wisłą Kraków świetnie odegrał z pierwszej piłki do Wojciecha Szafranka, otrzymał ją z powrotem na wolne pole, przebiegł sam pół boiska i… ustalił wynik spotkania na 2:0.

Dopiero w 6. kolejce okazało się, że Polonia Warszawa potrafi grać w piłkę także na wyjazdach. Nie jest to najlepsza informacja dla ich rywali, bo o tym, że na „Saharze” są nie do zatrzymania, przekonały się już boleśnie Legia, Śląsk czy Wisła, natomiast w roli gości radzili sobie do tej pory zdecydowanie gorzej. Chociaż Stal Rzeszów schodziła na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem, to w drugiej połowie Franciszek Antkiewicz, Łukasz Florczuk i Radosław Borowski zapewnili „Czarnym Koszulom” trzy punkty.

Czy coś godnego uwagi wydarzyło się w starciu Jagiellonii Białystok z Wartą Poznań? Raczej nie, ale przynajmniej Radosław Zyśk zdobył ładną bramkę z rzutu wolnego. – Myślę, że dzisiejszy mecz był naszym najsłabszym w tym sezonie. Pierwsza połowa była niezła i uważam, że zagraliśmy dobrze w ataku, natomiast ewidentnie zabrakło nam skuteczności, bo stworzyliśmy sobie 2-3 idealne sytuacje, których nie wykorzystaliśmy. W drugiej połowie zupełnie straciliśmy kontrolę nad tym spotkaniem, a przeciwnik zaczął sobie coraz śmielej poczynać. Na szczęście wyszliśmy z opresji i zadaliśmy w końcówce nokautujący cios – podsumował spotkanie w rozmowie z klubową telewizją Krzysztof Zalewski, szkoleniowiec Jagiellonii.

Komplet wyników 6. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Górnik Zabrze 4:1 UKS SMS Łódź (Zielonka x2, Zawada, Iwański – Baraukou)
Śląsk Wrocław 2:0 Arka Gdynia (Jakubiak x2)
Lech Poznań 1:0 Cracovia (Kołtański)
Legia Warszawa 1:0 Pogoń Szczecin (Bednarz)
Jagiellonia Białystok 2:1 Warta Poznań (Samborski, Zyśk – Gawęcki)
Wisła Kraków 0:2 Zagłębie Lubin (Chmarek, Masiak)
Stal Rzeszów 1:3 Polonia Warszawa (Wojtyło – Antkiewicz, Florczuk, Borowski)
Raków Częstochowa 6:0 Gwarek Zabrze (Siuda x2, Makarski, Rogula, Skupień, Wireński)

Tabela:

Ostatnio często mamy problem z wyborem Młodzieżowego Meczu Tygodnia do naszej ankiety na Facebooku, ponieważ do tego miana zawsze nadaje się przynajmniej kilka propozycji. W najbliżej kolejce jednak nie będziemy mieć takiego problemu, bo zdecydowanie najciekawiej zapowiada się starcie Cracovii z Legią Warszawa.

Pełen terminarz 7. kolejki CLJ U-18:

Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok (24 września, 12:00)
Polonia Warszawa – Raków Częstochowa (25 września, 12:00)
Zagłębie Lubin – Stal Rzeszów (25 września, 12:00)
Warta Poznań – Wisła Kraków (25 września, 12:00)
Cracovia – Legia Warszawa (25 września, 12:00)
Arka Gdynia – Lech Poznań (25 września, 13:00)
UKS SMS Łódź – Śląsk Wrocław (25 września, 16:00)
Gwarek Zabrze – Górnik Zabrze (26 września, 12:00)

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

Jakub Jędrasik odkrył jeden prosty sposób, żeby znaleźć się na czele klasyfikacji strzelców grupy A. Jaki? Po prostu zdobył… sześć bramek w starciu z Ząbkovią Ząbki. „Legioniści” bezlitośnie potraktowali swoich rywali i wygrali aż 11:0. Trochę mniej, a właściwie żadnych goli nie oglądaliśmy w starciu Widzewa Łódź z Polonią Warszawa. W weekend doszło również do bratobójczej batalii Jagiellonii Białystok z Jagiellonią Białystok, którą o dziwa wygrała Jagiellonia Białystok (młodszy rocznik poległ 1:3). W CLJ U-18 przełamał się Górnik Zabrze, natomiast w CLJ U-17 Stomil Olsztyn, który wygrał 3:1 UKS-em SMS Łódź.

Grupa B:

Akademia Piłkarska Reissa nie jest już liderem grupy B. O takim stanie rzeczy zadecydowała ich pierwsza w rundzie jesiennej porażka z Lechią Gdańsk (2:3). Prowadzenie w tabeli odzyskał Lech Poznań, który wysoko (5:1) wygrał z Fase Szczecin. Pięć goli swoim rywalom zapakowała również Warta Poznań (5:3 z Arką Gdynia), za to Chemik Bydgoszcz pokonał 3:1 Pogoń Szczecin.

Grupa C:

Śląsk x2, Raków x2, Śląsk, Raków, Śląsk, Raków – w takiej kolejności padały bramki w starciu wrocławian z częstochowianami. Trzeba przyznać, że wynik 4:4 nie jest najczęściej spotykanym rezultatem w historii piłki nożnej. Mniej zacięty był mecz Odry Opole z Zagłębiem Lubin, który „Miedziowi” wygrali 3:1. Pozostałe dwa spotkania zakończyły się na korzyść gospodarzy – GKS Tychy ograł 2:1 Ruch Chorzów, natomiast Górnik Zabrze pokonał 3:1 Miedź Legnica.

Grupa D:

„Biała Gwiazda” dopiero w ostatnich minutach wyszarpała sobie trzy punkty w potyczce z Motorem Lublin. Do 83. minuty utrzymywał się wynik 2:1 dla przyjezdnych, ale późniejsze bramki Kacpra Przybyłki (nie mylić z Kacprem Przybyłko z MLS-u) oraz Tomasza Stanaszka załatwiły sprawę. Wygrać udało się też Cracovii (3:0 ze Stalą Rzeszów), Wiśle Puławy (2:1 z AP TOP 54 Biała Podlaska) i Resovii (2:1 z Koroną Kielce).

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Derby stolicy dla Legii. „Czarne Koszule” poległy w Książenicach 1:2. Porażki zanotowały także Escola Varsovia (0:2 z Jagiellonią Białystok) oraz Kosa Konstancin (0:4 z UKS-em SMS Łódź). Spotkanie AP Jagiellonii Białystok z ŁKS-em Łódź zakończyło się remisem 1:1.

Grupa B:

Czy rezultat 11:0 w starciu Legii Warszawa z Ząbkovią Ząbki był najwyższym, jaki padł w ten weekend na szczeblu centralnym? Owszem, ale… takim samym wynikiem zakończyła się batalia Lecha Poznań ze Spartą Sycewice! 11 bramek padło także łącznie w pozostałych trzech meczach grupy B – Juventus Academy Bydgoszcz ograło 3:0 Lechię Gdańsk, Pogoń Szczecin pokonała 3:2 AP Reissa, natomiast Radunia Stężyca przegrała 1:2 z Lotosem Gdańsk.

Grupa C:

Bramkarz Zagłębia Lubin zagrał na zero z tyłu piąty raz z rzędu. Tym razem zatrzymał napastników Miedzi Legnica (2:0). Czyste konto zanotowali także golkiperzy Odry Opole (2:0 z Wrocław Academy), Górnika Zabrze (1:0 z GKS-em Katowice) oraz Śląska Wrocław (1:0 z Rakowem Częstochowa).

Grupa D:

Bolesną porażkę zanotowała w weekend Cracovia. Nie dość, że przegrała aż 1:5, to „dokonała” tego w derbach z Wisłą. Piątej kolejki nie będą najmilej wspominać również zawodnicy BKS-u Lublin (polegli 0:3 z Koroną Kielce) i AP TOP 54 Biała Podlaska (Sandecja Nowy Sącz pokonała ich 5:2). Dobre humory mogą mieć za to w Rzeszowie, bo Stal ponownie okazała się lepsza od przeciwnika (2:0 z Górnikiem Łęczna).