Centralny Raport: Sześć goli Pogoni, kolejka pełna niespodzianek

Jest sobie UKS SMS Łódź. Drużyna, która spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Jakichkolwiek. Jeżeli chodzi o ich wyniki, zazwyczaj przegrywają, chociaż czasami uda im się też zremisować. Chłopcy z Uczniowskiego Klubu Sportowego nie wygrali żadnego z pierwszych ośmiu spotkań tego sezonu. W weekend jednak niespodziewanie ograli u siebie… Legię Warszawa.

Jak do tego doszło? Przebieg starcia UKS-u z Legią był dość nietypowy – miejscowi objęli prowadzenie już w 1. minucie. „Legioniści” gorzej radzą sobie na wyjazdach, ale nie aż tak, żeby dostawać bramki jeszcze przed upłynięciem pierwszych 60 sekund. Podopieczni Grzegorza Szoki odpowiedzieli po zmianie stron, kiedy futbolówkę w siatce umieścił Fryderyk Janaszek. Piłkarzom ze stolicy zabrakło koncentracji w pierwszej oraz… ostatniej minucie, z czego skorzystał tym razem Piotr Woźnikiewicz, zapewniając swojej drużynie premierowy komplet oczek. Jeżeli utrzymają to zawrotne tempo, już w 18. kolejce dopiszą do swojego dorobku kolejne trzy punkty.

Mało wam niespodzianek w Centralnej Lidze Juniorów U-18? Ależ proszę bardzo, starcie Zagłębia Lubin z Gwarkiem Zabrze. „Miedziowi” zagrali na własnym boisku, co prawda bez kilku reprezentantów kraju, którzy walczą o awans na mistrzostwa Starego Kontynentu, ale i tak, jakby porównywać kadry obu zespołów, na papierze są dużo lepsi. Rzeczywistość okazała się inna, ponieważ to Gwarek cieszył się z dopiero drugiego zwycięstwa w trwającej kampanii. Już w 2. minucie z rzutu karnego trafił Robert Paryła, a po przerwie bramkę zdobył jeszcze Oliwer Mansfeld.

Polonia Warszawa zerwała ostatnio z łatką ekipy, który świetnie gra tylko na własnym boisku, bo… tam też zdarzyło im się zaprezentować słabiej, za to dla odmiany pokazać się dobrze w gości. W sobotę na „Saharze” podejmowali Górnika, który słabo prezentuje się na… wszystkich obiektach. Drużyna z Zabrza zanotowała już szóstą porażkę w tej rundzie i na razie jest jednym z głównych kandydatów do spadku z ligi.

Swoją sytuację w tabeli poprawiła natomiast Warta Poznań. Podopiecznych Przemysława Bereszyńskiego złapał niedawno mocny kryzys, który udało im się w weekend przełamać. Mimo że Raków Częstochowa wyszedł w 18. minucie na prowadzenie, „Wartowcy” zdołali później zdobyć trzy bramki i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. To kolejna, już trzecia spora sensacja tego weekendu, ale wydaje nam się, że jeszcze nie ostatnia, bo…

Mamy problem z klasyfikacją Arki Gdynia. Ani to nie jest zespół bardzo słaby (Górnik, Gwarek, UKS SMS Łódź), ani bardzo mocny (Cracovia, Lech Poznań czy Zagłębie Lubin), ani aspirujący do czegoś więcej (Legia Warszawa czy Pogoń Szczecin). Raz zagrają całkiem nieźle, a innym razem zdecydowanie poniżej oczekiwań. W sobotę „wybrali” pierwszą opcję i pokonali 2:0 Jagiellonię Białystok, która również dobre spotkania przeplata sporo słabszymi.

Co słychać u naszego rodzynka w Młodzieżowej Lidze Mistrzów? Drużyna prowadzona przez Piotra Łęczyńskiego podejmowała na własnym obiekcie beniaminka z Rzeszowa. Kapitalne zawody rozegrał Fabian Grzelka, który skompletował hat-tricka, a do bramki trafiali jeszcze Igor Mencnarowski, Olaf Korczakowski oraz Mikołaj Witkowski. Stal było stać jedynie na honorowego gola autorstwa Michała Musika.

„Kolejorz” od trzech kolejek nie potrafi wygrać meczu. Najpierw przegrali z Arką Gdynia, następnie zremisowali z UKS-em SMS Łódź, a teraz podzielił się punktami ze Śląskiem. We Wrocławiu nie zabrakło kontrowersji, ponieważ pod koniec starcia, przy stanie 1:1, przedwcześnie do szatni został odesłany Filip Wilak, najlepszy strzelec zespołu z Poznania. Sztab szkoleniowy Lecha na tyle nie mógł pogodzić się z tą decyzją arbitra, że… dwóch trenerów także obejrzało czerwony kartonik.

„Centralny Raport” zakończmy derbami Krakowa. W minionym sezonie zdecydowanym faworytem takiej batalii byłaby Wisła, natomiast w kampanii 2021/22 zdecydowanie lepiej radzi sobie Cracovia, która zdała kolejny ważny egzamin oraz umocniła się na prowadzeniu w tabeli. Autorem jedynej bramki w tym starciu był Jakub Gut.

– W pierwszej połowie z pewnością zabrakło nam dorosłego czy wręcz seniorskiego myślenia, odpowiedzialności za piłkę. Chcemy, by zawodnicy byli odważni i próbowali niekonwencjonalnych rozwiązań. Musimy też jednak uczyć i wymagać odpowiedzialności za futbolówkę, zespół i w konsekwencji za wynik. Balans jest tutaj kluczowy. W drugich 45 minutach wróciliśmy do tego, co chcieliśmy grać, kreowaliśmy sytuacje. Mieliśmy kilka okazji do tego, aby wyrównać, ale zabrakło postawienia kropki nad „i”. Nie wykorzystaliśmy swoich okazji i niestety przegrywamy mecz – podsumował w rozmowie z klubową stroną Adrian Filipek, szkoleniowiec Wisły Kraków.

Komplet wyników 9. kolejki Centralnej Ligi Juniorów:

Polonia Warszawa 3:1 Górnik Zabrze (Borowski, Śmiglewski, Białek – Włodarczyk)
Zagłębie Lubin 0:2 Gwarek Zabrze (Paryła, Mansfeld)
Warta Poznań 3:2 Raków Częstochowa (Żerkowski x2, Siedlecki – Cierpiał, Jezierski)
Pogoń Szczecin 6:1 Stal Rzeszów (Witkowski, Grzelka x3, Mencnarowski, Korczakowski – Musik)
Cracovia 1:0 Wisła Kraków (Gut)
Arka Gdynia 2:0 Jagiellonia Białystok (nieznani)
UKS SMS Łódź 2:1 Legia Warszawa (Woźnikiewicz, Kołodenny – Janaszek)
Śląsk Wrocław 1:1 Lech Poznań (Gerstenstein – Szulc)

Tabela:

„Portowców” czeka ciężka przeprawa przed rewanżem z Deportivo La Coruña, ponieważ pojadą do Częstochowy na mecz z Rakowem. W 10. kolejce interesująco zapowiadają się również spotkania Legii Warszawa ze Śląskiem Wrocław oraz Polonii Warszawa z Zagłębiem Lubin.