Weszło Junior

Turniej “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w liczbach

Już za chwilę, już zaraz, jeszcze tylko trochę i znów będziemy mogli emocjonować się tymi wspaniałymi rozgrywkami! XXII edycja Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zbliża się wielkimi krokami, więc postanowiliśmy przybliżyć wam te zawody w… liczbach. 

Ilu uczestników Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” pojechało na EURO 2020? Ile finałów ogólnopolskich odbyło się na Stadionie Narodowym? Na co organizatorzy przeznaczyli w 2021 roku niemal 100 tysięcy złotych? Który mecz ma ponad 8 milionów wyświetleń na YouTube? Wszystkiego dowiecie się poniżej:

1 – Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest największym dziecięcym turniejem na całym Starym Kontynencie, jeżeli chodzi o liczbę uczestników.

2 – w historii Turnieju zdarzyło się już, że jedna drużyna okazała się dwa razy z rzędu najlepsza w danej kategorii wiekowej. Kto może się poszczycić takim osiągnięciem? Chociażby dziewczynki z UKS-u SMS Łódź, które wygrały rozgrywki U-12 w 2018 i 2019 roku.

3 – początkowo Turniej był organizowany wyłącznie dla 10-latków, natomiast obecnie zawody są rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych: U8 (w tegorocznej edycji są to roczniki 2014-2015), U10 (2012-2013) oraz U12 (2010-2011).

4 – finaliści rozgrywek biorą udział łącznie w czterech etapach: gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

5 – w najmłodszej kategorii wiekowej spotkania rozgrywa się 5v5, a w starszych – 6v6.

6 – tyle finałów ogólnokrajowych odbyło się do tej pory na Stadionie Narodowym. Na obiekcie im. Kazimierza Górskiego mogą zagrać wyłącznie reprezentanci kraju, finaliści Pucharu Polski oraz czterech finalistów Turnieju.

7 – Paulo Sousa na EURO 2020 powołał siedmiu zawodników z przeszłością w największych rozgrywkach dziecięcych w Europie. Mowa o: Jakubie Moderze (IX edycja), Tymoteuszu Puchaczu (IX edycja), Kacprze Kozłowskim (XV edycja), Tomaszu Kędziorze (IV edycja), Bartoszowi Bereszyńskiemu (II edycja), Piotrze Zielińskim (IV edycja) i Kamilu Piątkowskim (X edycja).

9 – tyle odcinków naszej audycji „Z Podwórka na Stadion” ukazało się (stan na 16.10) w radiu WeszłoFM. Gośćmi najnowszego, środowego odcinka byli Michał Gliński oraz Ryszard Piasecki z UKS-u Tęcza Bydgoszcz.

15 – tylko tyle dni pozostało, żeby zgłosić swoją drużynę do XXII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Zapisy kończą się 31 października!

20 – czas trwania jednego meczu wynosi 2×10 minut.

22 – w tym roku odbędzie się już XXII edycja Turnieju. Pierwszą rozegrano w 2000 roku w Krasnymstawie. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała jednak, że w 2020 roku nie można było zorganizować finałów wojewódzkich i ogólnopolskich, natomiast tegoroczna edycja w ogóle się nie odbyła.

+60 – tylu uczestników Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przewinęło się przez młodzieżowe kadry Polski. Trzeba zaznaczyć, że ta liczba będzie stale rosnąć, ponieważ już dzisiaj w młodszych kategoriach wiekowych ok. połowę składu stanowią chłopcy i dziewczęta, którzy rywalizowali w tych rozgrywkach. Jeżeli mówimy o seniorskiej reprezentacji mężczyzn, to poza wspomnianymi uczestnikami EURO 2020, na występy w “biało-czerwonych” barwach mogą liczyć Arkadiusz Milik i Krzysztof Piątek, a w przypadku kadry kobiet są to: Paulina Dudek, Dominika Grabowska czy Ada Achcińska.

96 000 – w 2021 roku klasyczne rozgrywki zostały zastąpione przez “Zielone Wyzwania” – comiesięczny cykl zadań indywidualnych oraz drużynowych, które uczestnicy przesyłali na specjalnie przygotowaną do tego grupę na Facebooku. Organizatorzy Turnieju na nagrody dla najkreatywniejszych dzieciaków przeznaczyli niemal 100 tysięcy złotych.

+270 000 – tyle uczestników wystartowało w rekordowej edycji.

+2 000 000 – do tej pory we wszystkich edycjach wystartowało łącznie ponad dwa miliony dzieciaków z całej Polski! To naprawdę ogromna liczba, a sam Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na stałe wszedł do świadomości kibiców.

+8 700 000 – tyle wyświetleń w serwisie YouTube ma finał chłopców U-10 (AP Reissa vs AMO Rzeszów) z XVIII edycji. Zwycięzcą tego starcia zostali chłopcy z Podkarpacia, którzy pokonali 2:1 rywali z Poznania. Jest to zdecydowanie najczęściej oglądany materiał na kanale Łączy Nas Piłka.

***

Nie czekaj do końca zapisów i już teraz wejdź na www.zpodworkanastadion.pl, żeby zgłosić swoją drużynę do XXII edycji Turnieju. Rejestracja kończy się 31 października. 

Fot. Łączy Nas Piłka