Centralny Raport: Koniec passy Polonii, Górnik bliżej utrzymania

„Nic nie może przecież wiecznie trwać” – pomyśleli zawodnicy Górnika, więc… zakończyli świetną passę zwycięstw Polonii Warszawa. Zabrzanie pozostają jednym z dwóch zespołów w Centralnej Lidze Juniorów U-18, który w 2022 roku nie zaznał jeszcze smaku porażki.

„Górnicy” rozpoczęli obecny sezon z Janem Żurkiem na ławce trenerskiej i z początku wyglądali bardzo słabo. Gdy pierwszym trenerem został dotychczasowy asystent Żurka, Radosław Osadnik, w ich grze można było zauważyć lekką poprawę, ale nie pozwoliła im ona na opuszczenie strefy spadkowej. Dopiero Adam Nocoń sprawił, że w rundzie wiosennej Górnik Zabrze jest jedną z najlepszych drużyn w lidze, o czym przekonała się Polonia, na którą ostatnio nie było mocnych.

„Czarne Koszule” podchodziły do czwartkowego spotkania z bilansem siedmiu zwycięstw z rzędu. Gospodarze również mogli pochwalić się całkiem niezłą passą, ponieważ ostatni raz schodzili z boiska „na tarczy” w grudniu. Worek z bramkami rozerwał w 27. minucie David Ajenjo Hyjek, który nie pomylił się z linii 11. metra, a tuż przed przerwą gola strzelił jeszcze Mikołaj Mekler. Jesteśmy przekonani, że Adam Chmielewski przekazał w szatni swoim podopiecznym kilka cennych wskazówek, jednakże nie zdały się one na wiele, ponieważ już na początku drugiej połowy miejscowi zdobyli trzecią bramkę, zapewniając sobie pewne zwycięstwo.

W takiej sytuacji szansę na zrównanie się punktami w tabeli z Polonią miała Arka Gdynia, ale mimo że chłopcy z Pomorza trzy razy gonili wynik w starciu z Jagiellonią Białystok, ostatecznie tylko zremisowali. Gościom byłoby pewnie trochę łatwiej o zwycięstwo, gdyby do składu nie wrócił Jakub Lutostański, najlepszy strzelec Centralnej Ligi Juniorów U-18, który w czwartek dwukrotnie pokonał bramkarza rywali. „To był naprawdę dobry mecz, z obu stron. Pierwsza połowa, a szczególnie jej początek narobił nam apetyt na wygraną. Szkoda, że za każdym razem w tak krótkim odstępie czasu traciliśmy przewagę. W drugiej połowie tempo meczu trochę spadło” – powiedział w rozmowie z „JagaTV” Krzysztof Zalewski, szkoleniowiec białostoczan.

Swoją okazję wykorzystało za to Zagłębie Lubin. „Miedziowi” zgodnie z planem ograli Gwarka Zabrze, natomiast prawdziwy sprawdzian czeka ich już za tydzień, gdy na własnym boisku będą podejmować… Polonię Warszawa. Oba zespoły dzieli w tabeli zaledwie jeden punkt, a to spotkanie może mieć kluczowe znaczenie w kontekście mistrzostwa.

Zagadka na dziś. Którego z membranofonów nie lubią zawodnicy Warty Poznań?

A – Tamburyna
B – Bębna
C – Kotła

Zgadza się, poprawną odpowiedzią jest… B! O co chodzi? Drużyna z Wielkopolski była bardzo bliska zwycięstwa nad Rakowem, który za to mógł przegrać szósty kolejny mecz, jednakże w doliczonym czasie gry remis częstochowianom uratował Jakub Bęben. Ta strata punktów może kosztować Wartę nawet utrzymanie się na szczeblu centralnym, bo ich strata do bezpiecznej pozycji wzrosła już do siedmiu oczek, a nie wydaje nam się, żeby Górnik Zabrze zaczął nagle przegrywać każde spotkanie. Co prawda, swojej sytuacji w 24. kolejce nie poprawił ani UKS SMS Łódź, który przegrał aż 0:4 z Legią Warszawa, ani Stal Rzeszów, która musiała uznać wyższość Pogoni Szczecin, ale prawdopodobnie żadnej z tych trzech ekip – oraz Gwarka Zabrze – nie będziemy oglądać w przyszłym sezonie w CLJ U-18.

Wielki Czwartek upłynął pod znakiem… derbów Krakowa. Wisła rywalizowała z Cracovią w trzech kategoriach wiekowych, natomiast tylko w jednej, najstarszej, okazała się lepsza. W Myślenicach do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, ale na samym początku drugiej połowy z bliskiej odległości do bramki trafił Piotr Starzyński, który ma za sobą występy w Ekstraklasie. „Pasy” również miały swoje okazje strzeleckie, ale w odróżnieniu od „Białej Gwiazdy” – żadnej nie udało im się zamienić na gola. Podopieczni Adriana Filipa w końcówce wywalczyli jeszcze dwa rzuty karne i… oba wykorzystali.

Co wydarzyło się w starciu „Kolejorza” ze Śląskiem Wrocław? Zespół Huberta Wędzonki, który z powodu ciężkiej sytuacji kadrowej podchodził do spotkania we Wronkach z zaledwie… dwoma zawodnikami na ławce rezerwowych, po dobrym i dość wyrównanym meczu zremisował 1:1 z drużyną z Dolnego Śląska. Na listę strzelców wpisali się Bartosz Juszczyk oraz Filip Kozłowski.

Komplet wyników 24. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Raków Częstochowa 1:1 Warta Poznań (Bęben – Durueke)
Gwarek Zabrze 1:4 Zagłębie Lubin (Nadolski – Kruszelnicki, Terlecki, Szafranek x2)
Wisła Kraków 3:0 Cracovia (Starzyński, Bartoń, Stanek)
Jagiellonia Białystok 3:3 Arka Gdynia (Lutostański x2, Żabiuk – Babś x2, Soboczyński)
Legia Warszawa 4:0 UKS SMS Łódź (Kiedrowicz, Krajewski, Jędrasik x2)
Lech Poznań 1:1 Śląsk Wrocław (Juszczyk – Kozłowski)
Górnik Zabrze 3:0 Polonia Warszawa (Hyjek, Mekler, Szczepanik)
Stal Rzeszów 1:2 Pogoń Szczecin (Ofiara – Korczakowski x2)

Tabela:

Pełen terminarz 25. kolejki CLJ U-18:

Cracovia – Stal Rzeszów (23 kwietnia, 12:00)
Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa (23 kwietnia, 12:00)
Warta Poznań – Gwarek Zabrze (23 kwietnia, 12:00)
UKS SMS Łódź – Jagiellonia Białystok (23 kwietnia, 13:00)
Arka Gdynia – Wisła Kraków (24 kwietnia, 11:00)
Lech Poznań – Górnik Zabrze (24 kwietnia, 12:00)
Śląsk Wrocław – Legia Warszawa (24 kwietnia, 12:00)
Zagłębie Lubin – Polonia Warszawa (24 kwietnia, 12:00)

Ależ kolejka przed nami! W najbliższy weekend zmierzą się lider z wiceliderem oraz trzecia z czwartą drużyną w tabeli. Kto zostanie pod koniec maja mistrzem Polski juniorów starszych i zagra w eliminacjach UEFA Youth League? Będziemy wiedzieć więcej za tydzień.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

Kacper Sankiewicz z Polonii Warszawa potrzebował zaledwie siedmiu minut, żeby w starciu z Jagiellonią ustrzelić dublet. „Duma Podlasia” odpowiedziała w 26. minucie, natomiast chłopcy ze stolicy jeszcze przed przerwą zdobyli kolejne dwie bramki, a po zmianie stron dobili rywali z Białegostoku. Jak w czwartek poradziła sobie druga ekipa z Podlasia? Młodszy rocznik „Jagi” wygrał 2:0 ze Stomilem Olsztyn, a ze zwycięstw cieszyły się również Legia Warszawa (4:0 z ŁKS-em Łódź) oraz Escola Varsovia, która ograła 2:1 Widzew Łódź.

Grupa B:

Warta Poznań kończy pierwszą część rundy wiosennej z… kompletem wygranych! „Warciarze” okazali się lepsi od wszystkich przeciwników, z czego ostatnim była Lechia Gdańsk (5:2). Pozostałe spotkania grupy B nie obfitowały już w tyle bramek – Lech Poznań pokonał 1:0 AP Reissa, za to FASE Szczecin zremisowało 1:1 z Żakami Szczecin.

Grupa C:

„Medaliki” bardzo dobrze zareagowały na straconą bramkę w batalii z Zagłębiem Sosnowiec, bo zawodnicy z Częstochowy już po dwóch minutach wyrównali, a później dołożyli kolejne cztery trafienia. Kto okazał się lepszy w derbach Dolnego Śląska? Zagłębie Lubin, które pokonało 3:1 Śląska Wrocław. W pozostałych spotkaniach także obyło się bez większych niespodzianek, ponieważ za takie nie można uznawać porażek Odry Opole z Górnikiem Zabrze (1:3) czy FC Wrocław Academy z Miedzią Legnica (2:4).

Grupa D:

Nie dość, że starcia Cracovii z Wisłą Kraków oraz Wisły Puławy z Górnikiem Łęczna zakończyły się identycznymi wynikami (1:0), to jeszcze zwycięskie bramki padły dokładnie w tej samej, 71. minucie. W meczu Resovii z Hutnikiem był bezbramkowy remis, natomiast w spotkaniu Korony Kielce z Podlasiem Biała Podlaska zwycięska bramka – na 2:1 – padła w ostatnim kwadransie.

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Chwalona przez nas w ostatnim „Centralnym Raporcie” UKS Varsovia w tej kolejce przegrała aż 1:4 z ŁKS-em Łódź. Jak wypadły pozostałe zespoły z województwa łódzkiego? AKS SMS zremisował 0:0 z Legią Warszawa, natomiast Widzew Łódź poległ 1:4 z Jagiellonią Białystok. W derbach Warszawy lepsza okazała się Polonia (2:1 z Escolą).

Grupa B:

Juventus Academy Bydgoszcz zatrzymało Lecha Poznań (1:1). To dopiero druga strata punktów „Kolejorza” w rundzie wiosennej. Z premierowego zwycięstwa cieszyli się zawodnicy Lotosu Gdańsk, którzy ograli 2:0 FASE Szczecin. Albo wszystko, albo nic – taką zasadę wyznają chłopcy z Warty Poznań oraz AP Reissa. W bezpośrednim starciu tych drużyn pierwsi „zgarnęli” wszystko, a drudzy – nic.

Grupa C:

Śląsk Wrocław okazał się lepszy od Rakowa Częstochowa (2:0), za to Górnik Zabrze dalej nie stracił jeszcze ani jednego punktu. Ekipa ze Śląska w środę pokonała 2:0 beniaminka z Bielska-Białej. Niespodziewaną porażkę zanotowało Zagłębie Lubin, które przegrało 1:2 z Chrobrym, a mecz GKS-u Katowice z Wrocław Academy zakończył się remisem 2:2.

Grupa D:

W derbach Krakowa w Centralnej Lidze Juniorów U-18 lepsza okazała się Wisła, w rozgrywkach juniorów młodszych ze zwycięstwa cieszyli się piłkarze Cracovii, a w „najmłodszej” lidze padł remis 2:2. W grupie D doszło również do derbów Rzeszowa, które Stal wygrała 1:0. Rezultatami 2:1 zakończyły się starcia Korony Kielce z Sandecją Nowy Sącz oraz Górnika Łęczna z Motorem Lublin.