Centralny Raport: Patryk Kusztal show, Stal i Warta spadają z ligi

W 28. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-18 padło ponad… 40 bramek, z czego autorem czterech z nich był Patryk Kusztal, zawodnik Zagłębia Lubin. Czego dowiedzieliśmy się w miniony weekend? Z grą na szczeblu centralnym żegnają się Stal Rzeszów oraz Warta Poznań, natomiast walka o mistrzostwo kraju wciąż trwa.

To trzecia taka sytuacja w tym sezonie, żeby jeden zawodnik czterokrotnie pokonał w spotkaniu bramkarza rywali. Wcześniej ta sztuka udała się Jakubowi Lutostańskiemu w starciu ze Stalą oraz Ryszardowi Jakubiakowi w meczu z UKS-em SMS Łódź. Patryk Kusztal dwa razy ukąsił przed przerwą i dwa razy po zmianie stron, a „Miedziowi” wygrywając z Pogonią Szczecin, ponownie zrównali się punktami z Arką Gdynia, która w sobotę udała się w daleką podróż do Zabrza. Może niezbyt okazałe, ale zwycięstwo 2:1 nad pogodzonym ze spadkiem Gwarkiem pozwoliło „Arkowcom” utrzymać prowadzenie w tabeli.

Pogodzić się ze spadkiem muszą też w Rzeszowie oraz Poznaniu. Prawda jest taka, że „Żurawie” oraz „Warciarze” od dobrych kilku miesięcy byli dalecy od utrzymania się w Centralnej Lidze Juniorów U-18, za to w weekend tylko potwierdzili to, co było nieuniknione. Drużyna z Podkarpacia przegrała 0:3 ze Śląskiem, natomiast ekipa z Wielkopolski zremisowała 3:3 z Górnikiem. Warta traci w tym momencie sześć punktów do zabrzan, którzy znajdują się tuż nad strefą spadkową, ale, nawet jeżeli udałoby im się wygrać dwa najbliższe spotkania, a „Górnicy” zanotowaliby dwie porażki, mają od nich gorszy bilans meczów bezpośrednich.

Szans na dalsze występy na szczeblu centralnym nie stracił jeszcze UKS SMS Łódź, mimo że w 28. kolejce przegrał 1:2 z Rakowem Częstochowa. Warto dodać, że była to pierwsza wygrana drużyny Marcina Salamona od… 12 marca. Z kryzysu dalej nie udało się wyjść Polonii Warszawa. „Czarne Koszule” w weekend podejmowały na własnym boisku Cracovię i musiały uznać wyższość rywala, który niespodziewanie wciąż może sięgnąć po mistrzostwo Polski juniorów starszych.

Co działo się w spotkaniu Wisły Kraków z Lechem Poznań? „Na początku meczu stworzyliśmy sobie kilka dogodnych sytuacji, lecz niestety nie wykorzystaliśmy ich. W pierwszej połowie strzeliliśmy trzy bramki, uważam, że powinniśmy więcej, bo ta część meczu była naprawdę niezła w naszym wykonaniu. Z kolei po przerwie nie graliśmy już tak odpowiedzialnie w kontekście niewymuszonych strat. One nie wynikały z tego, że chcieliśmy zrobić poprawnie proste rzeczy, ale my w takich momentach wybieraliśmy rozwiązania, które nie mogły się udać. Tak nie zachowują się odpowiedzialni zawodnicy, jeżeli chcą w niedalekiej przyszłości wejść do szatni seniorskiej, dać drużynie jakość i walczyć o najwyższe cele. Musimy takie postępowanie wyplenić i oczekiwać od chłopaków większej dojrzałości. Trzeba przyznać, że daliśmy pretekst Lechowi, a on nabrał wiary, rozpędu. My natomiast próbowaliśmy odgryzać się pojedynczymi akcjami” – podsumował starcie w rozmowie z klubowymi mediami Adrian Filipek, szkoleniowiec zespołu z Krakowa.

Powiedzieć, że pierwsza połowa meczu Jagiellonii Białystok z Legią Warszawa była zacięta, to jak nic nie powiedzieć. „Duma Podlasia” już w pierwszych minutach objęła prowadzenie, a pod koniec pierwszego kwadransa gry na listę strzelców wpisał się Jakub Lutostański, którzy nie pomylił się z linii 11. metra. „Legioniści” wzięli się za odrabianie strat w 16. minucie i to na tyle skutecznie, że… po jedenastu minutach to miejscowi musieli gonić wynik. Najpierw ładne prostopadłe podanie Kacpra Knery wykorzystał Jordan Majchrzak, chwilę później bramkę z bliskiej odległości zdobył Oskar Lachowicz, a następnie ponownie gola strzelił Majchrzak, który wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji najlepszych strzelców warszawskiego zespołu. Ostatecznie, obie drużyny schodziły do szatni, remisując, bo jeszcze przed przerwą ponownie z rzutu karnego trafił Lutostański.

Druga połowa odbyła się już pod dyktando przyjezdnych. Podopieczni Grzegorza Szoki zdobyli trzy bramki, z czego dwie bezpośrednio po uderzeniach z rzutu rożnego! Trzeba przyznać, że Kacper Knera naprawdę potrafi nieźle wkręcić piłkę.

Komplet wyników 28. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Wisła Kraków 4:2 Lech Poznań (Ziarko, Stanek, Gądek, Krzyżanowski – Wełniak, Kołtański)
Jagiellonia Białystok 3:6 Legia Warszawa (Kowalski, Lutostański x2 – Majchrzak x2, Lachowicz, Knera x2, Stangret)
Raków Częstochowa 2:1 UKS SMS Łódź (Bęben, Makarski – Siuda <s>)
Gwarek Zabrze 1:2 Arka Gdynia (Paryła – Kroczyński, Łyszkiewicz-Dustet)
Polonia Warszawa 2:3 Cracovia (Kudokas, Urbański – Mrozik x2, Kapek)
Górnik Zabrze 3:3 Warta Poznań (Hyjek, Stalmach, Ziółkowski – Żerkowski, Jakuć, Gawecki)
Stal Rzeszów 0:3 Śląsk Wrocław (Bednarczyk, Matuszewski, Konstanty)
Zagłębie Lubin 4:2 Pogoń Szczecin (Kusztal x4, Witkowski, Mencnarowski)

Tabela:

Następna kolejka zapowiada się wręcz wybornie, co tylko utwierdza fakt, że już 21 maja zmierzą się ze sobą: pierwsza z piątą, druga z trzecią oraz czwarta z szóstą ekipą w tabeli.

Pełen terminarz 29. kolejki CLJ U-18:

Legia Warszawa – Wisła Kraków (21 maja, 11:00)
Lech Poznań – Stal Rzeszów (21 maja, 11:00)
Jagiellonia Białystok – Górnik Zabrze (21 maja, 12:00)
Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa (21 maja, 12:00)
Cracovia – Zagłębie Lubin (21 maja, 12:00)
Pogoń Szczecin – Warta Poznań (21 maja, 12:00)
UKS SMS Łódź – Gwarek Zabrze (21 maja, 16:00)
Arka Gdynia – Polonia Warszawa (21 maja, 17:30)

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa A:

Udany weekend dla zespołów z Białegostoku. Starszy rocznik pokonał 2:0 Stomil Olsztyn, a młodszy ograł 2:1 Escolę Varsovia, która tym samym utraciła prowadzenie w grupie A właśnie na rzecz Jagiellonii. Niespodziewaną porażkę zanotowała Legia Warszawa, która przegrała 1:2 z Widzewem Łódź, za to Polonia wygrała 2:1 z ŁKS-em.

Grupa B:

Szkoda tego spadku Warty Poznań z Centralnej Ligi Juniorów U-18, widząc, co w rundzie wiosennej robią juniorzy młodsi, którzy właśnie wygrali 11. spotkanie z rzędu, tym razem pokonując 2:1 Akademię Piłkarską Reissa. Wysokimi zwycięstwami mogą się pochwalić Lech (5:0 z Żakami Szczecin) oraz Pogoń (5:1 z Lechią Gdańsk), natomiast FASE zremisowało 1:1 z Zawiszą Bydgoszcz.

Grupa C:

Odra Opole wreszcie zwycięska. „Niebiesko-czerwoni” ograli 3:1 Miedź Legnica, czyli drugą ekipę ze strefy spadkowej. Odwrotnym wynikiem zakończyło się starcie FC Wrocław Academy z Zagłębiem Lubin, Śląsk Wrocław został rozniesiony 1:5 przez Raków Częstochowa, a w meczu Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Zabrze padł remis 3:3.

Grupa D:

Wisła Kraków okazała się lepsza w derbach od Hutnika (2:0), za to w pozostałych dwóch bataliach doszło do niewielkich niespodzianek w postaci zwycięstwa Górnika Łęczna 3:2 z Koroną Kielce oraz porażki Cracovii 2:4 z Podlasiem Biała Podlaska.

Centralna Liga Juniorów U-15

Grupa A:

Grupa A jest jedyną w rozgrywkach trampkarzy starszych, w której wciąż nie wiadomo, kto zagra w półfinale mistrzostw Polski, a to m.in. dlatego, że w weekend punkty zgubiła Legia Warszawa, która po trafieniu Wiktora Wojtczaka przegrała 0:1 z Łódzkim Klubem Sportowym. Szansę na zbliżenie się w tabeli do „Legionistów” wykorzystały zarówno Polonia Warszawa (5:0 z AKS-em SMS Łódź), jak i UKS Varsovia, która ograła 6:1 Widzew Łódź. W ostatnim meczu Jagiellonia Białystok zremisowała 2:2 z Escolą.

Grupa B:

Wyniki w 11. kolejce Centralnych Lig Juniorów U-15 i U-17 układają się niemal identycznie. Dwa wysokie zwycięstwa (Lech Poznań 4:0 Warta Poznań, FASE Szczecin 4:0 Lechia Gdańsk), jedno mniej okazałe (Lotos Gdańsk 1:0 Juventus Academy Bydgoszcz) i… remis (Radunia Stężyca 1:1 Akademia Piłkarska Reissa).

Grupa C:

W grupie C bez zaskoczeń. Wszystkie drużyny znajdujące się wyżej w tabeli wygrały swoje spotkania – GKS Katowice 4:0 Rekord Bielsko-Biała, Górnik Zabrze 3:0 Zagłębie Lubin, Raków Częstochowa 2:0 FC Wrocław Academy oraz Śląsk Wrocław 1:0 Chrobry Głogów.

Grupa D:

Po trzy razy Filip Przybyłko i Damian Iesin, po razie Bartłomiej Koryga, Łukasz Staniów oraz Aleksy Rokosz, jednym trafieniem odpowiedział Adam Kowalczyk, lecz to nie zmienia faktu, że „Biała Gwiazda” w weekend rozniosła Koronę Kielce. Pozostałe spotkania grupy D okazały się trochę bardziej wyrównane. Motor Lublin wygrał 3:1 z Cracovią, Resovia przegrała 2:3 z Sandecją Nowy Sącz, a kolejne zwycięstwo na swoje konto zapisała Stal, która ograła 2:1 Górnika Łęczna.