Zagłębie z dubletem! „Miedziowi” pokonali w finale Wisłę Kraków

Zagłębie Lubin z dubletem! Podopieczni Marcina Cilińskiego najpierw okazali się najlepsi w rozgrywkach juniorów starszych, natomiast w poniedziałek drużyna Tomasza Bożyczki pokonała w finale mistrzostw Polski U-17 1:0 Wisłę Kraków.

„Miedziowi” wystawili na ten mecz praktycznie wszystko, co mieli najlepsze. Spotkanie w wyjściowym składzie rozpoczęli Kacper Terlecki, Oliwier Sławiński oraz Kacper Masiak, a więc młodzieżowi reprezentanci kraju, którzy kilka tygodni temu świętowali mistrzostwo Polski juniorów starszych.

Starcie Wisły Kraków z Zagłębiem Lubin zdecydowanie różniło się od batalii Górnika Zabrze z Lechem Poznań, które rozegrano w Ząbkach kilka godzin wcześniej. Pierwsza połowa w rozgrywkach trampkarzy starszych była przeraźliwie nudna, natomiast starsi zawodnicy już w pierwszym kwadransie stworzyli sobie kilka groźnych sytuacji. W 6. minucie celny strzał z woleja oddał aktywny od początku Michał Głogowski, ale dobrze zachował się Michał Matys, golkiper lubinian, który był bohaterem zeszłorocznego finału w młodszej kategorii wiekowej. Piłkarze Zagłębia Lubin pierwszą dogodną sytuację stworzyli sobie w 8. minucie, jednakże wówczas skutecznie interweniował Jakub Stępak.

Po bardzo intensywnym początku spotkania, gra się trochę uspokoiła. Ciężko jednoznacznie wskazać, która drużyna przeważała, ponieważ od czasu do czasu zarówno Wisła, jak i Zagłębie dochodziły do głosu. W pierwszej połowie nie oglądaliśmy bramek, a to głównie zasługa bardzo dobrze dysponowanych tego dnia Jakuba Stępaka i Michała Matysa.

Pierwszy z wymienionych bramkarzy w 64. minucie popisał się naprawdę świetnym refleksem na linii. Z rzutu rożnego piłkę w pole karne dośrodkował Kacper Masiak, natomiast Kacper Terlecki uderzył szczupakiem z bardzo bliskiej odległości, jednakże jakimś cudem nie udało mu się wpisać na listę strzelców finałowego meczu.

Co się odwlecze, to nie uciecze. W 70. minucie Zagłębie Lubin w końcu objęło prowadzenie, a zamieszana w bramkową akcję była oczywiście wspomniana wyżej trójka młodzieżowych reprezentantów Polski. Terlecki podał do Masiaka, ten zagrał prostopadłą piłkę do Sławińskiego, młody napastnik świetnie zwiódł zwodem defensora Wisły, a na koniec podciął piłkę nad interweniującym Stępakiem. Jak się ostatecznie okazało, to właśnie ten gol zadecydował o mistrzostwie.

Podopieczni Tomasza Bożyczki udowodnili, że to był naprawdę udany sezon dla Akademii Zagłębia Lubin. Drużyna U-16 wygrała Dolnośląską Ligę Juniorów Młodszych, juniorzy młodsi oraz starsi sięgnęli po mistrzostwo Polski, natomiast drugi zespół awansował do II ligi, w której grają już rezerwy Śląska Wrocław i Lecha Poznań.

Wisła Kraków 0:1 Zagłębie Lubin

(Sławiński)

Skład Wisły Kraków: Jakub Stępak, Maksymilian Rachwał (Michał Prochwicz), Jakub Krzyżanowski, Kacper Przybyłko, Marcin Górkiewicz, Bartłomiej Sowa, Adam Pieniądz, Radosław Skała (Bartosz Zimnicki), Mateusz Stanek (Hugo Woyna-Orlewicz), Wojciech Urbański, Michał Głogowski

Skład Zagłębia Lubin: Michał Matys, Igor Orlikowski, Szymon Panasiuk, Kamil Fura, Kasjan Frankowski, Szymon Tarkowski (Bartłomiej Wandachowicz), Oskar Kozdroń (Marcel Świątek), Kacper Terlecki (Mateusz Dziewiatowski), Oliwier Sławiński, Aleksander Kubacki (Bartosz Moczyński), Kacper Masiak (Jan Bonikowski)