Centralny Raport: Za tydzień wiosna, a na boiskach śnieg…

Chyba rzeczywiście musimy posłuchać prof. Filipiaka i ograniczyć spożywanie mięsa oraz podróże samolotami, skoro w piątek w Krakowie była na tyle wysoka temperatura, że spokojnie można było wyjść na zewnątrz w krótkim rękawku bez obawy o zapalenie płuc, za to w sobotę, w oddalonych o kilkanaście kilometrów Myślenicach, śnieżyca przerwała starcie Wisły Kraków z Polonią Warszawa…

To było kilka ciekawych dni dla mieszkańców Polski. Ci z „Południa” początkowo dziwili się, jakim cudem Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej odwołał całą weekendową kolejkę, natomiast ci z „Północy” zastanawiali się, czy przypadkiem bez ich wiedzy na południu kraju nie wprowadzono klimatu śródziemnomorskiego. Na szczęście w weekend wszystko się wyrównało i było zimno od Zakopanego po Gdańsk…

Intensywne opady śniegu doprowadziły do przerwania dwóch spotkań 18. kolejki – Wisły Kraków z Polonią Warszawa, a także Korony Kielce z Escolą Varsovia. Oba spotkania przerwano przy stanie 2:1 i zarówno pierwsze, jak i drugie starcie zostanie dokończone w późniejszym terminie.

„Spodziewam się bardzo trudnego meczu, bo Śląsk jest bardzo solidną drużyną, a ich pozycja w tabeli kompletnie tego nie odzwierciedla” – mówił nam Adam Studnicki. Szkoleniowiec Rakowa Częstochowa miał rację, bo wrocławianie już w pierwszej połowie zdobyli trzy bramki, po zmianie stron dali sobie wbić jednego gola z rzutu karnego, ale i tak ostatecznie pokonali drużynę, która zakończyła rundę jesienną na 2. miejscu.

Porażka „Medalików” z pewnością ucieszyła zabrzan, którzy w sobotę ograli 2:0 Arkę Gdynia. Na pozycję wicelidera rozgrywek awansował Lech Poznań, pokonując we Wronkach Lechię Gdańsk. W batalii „Kolejorza” z „biało-zielonymi” obejrzeliśmy pięć trafień w 11 minut, z czego ostatnie padło w połowie drugiego kwadransa gry!

Legia Warszawa musi się dobrze kojarzyć Kacprowi Śmiglewskiemu z Cracovii. 18-latek w lutym zadebiutował z tym rywalem w Ekstraklasie, a teraz jego gol zapewnił juniorom starszym komplet oczek. Warto przypomnieć, że „Pasy” ponownie prowadzi Wojciech Ankowski, który zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Stawowego.

Niezbyt udany początek wiosny w wykonaniu Miedzi Legnica. Beniaminek rozgrywek najpierw wysoko poległ w zaległym spotkaniu z Escolą Varsovia, natomiast w niedzielę musiał przełknąć gorycz porażki w starciu z Jagiellonią. „To był trudny mecz. Zawsze pierwsze spotkanie ligowe po przerwie jest w pewnym stopniu niewiadomą. Pojawia się trochę większy stres wśród chłopaków, chociaż staramy się, żeby tego nie było. Co do samego meczu, to początek był dla nas niezły. Nie było to jednak wielkie spotkanie w naszym wykonaniu, patrząc ogólnie, również nie było bardzo dobre. Boisko było słabo przygotowane, pogoda wietrzna, więc było to średnie spotkanie, natomiast przeprowadziliśmy piękne akcje bramkowe, które zasługują na dużą pochwałę. Były one okraszone fantastycznymi podaniami i świetnym wykończeniem, po prostu były warte oglądania” – powiedział klubowej stronie Marek Wasiluk, szkoleniowiec białostoczan.

Komplet wyników 18. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Miedź Legnica 2:3 Jagiellonia Białystok (Trawiński, Goszczyński – Wojdakowski, Rybak, Andrzejkiewicz)
Pogoń Szczecin 1:1 Zagłębie Lubin (Gawroński – Szafranek)
Legia Warszawa 0:1 Cracovia (Śmiglewski)
Lech Poznań 3:2 Lechia Gdańsk (Kalata, Maza, Warciarek – Lemka x2)
Arka Gdynia 0:2 (Ogórek, Mekler)
Śląsk Wrocław 3:1 Raków Częstochowa (Zawadzki, Bednarczyk, Matuszewski – Rogula)

Tabela:

Pełen terminarz 19. kolejki CLJ U-19:

Raków Częstochowa – Arka Gdynia (18 marca, godz. 10:00)
Lechia Gdańsk – Wisła Kraków (18 marca, godz. 11:00)
Polonia Warszawa – Legia Warszawa (18 marca, godz. 12:00)
Cracovia – Pogoń Szczecin (18 marca, godz. 12:00)
Jagiellonia Białystok – Escola Varsovia (18 marca, godz. 12:00)
Górnik Zabrze – Lech Poznań (18 marca, godz. 13:00)
Śląsk Wrocław – Korona Kielce (19 marca, godz. 15:30)
Zagłębie Lubin – Miedź Legnica (19 marca, godz. 17:00)

W najbliższy weekend czeka nas niezwykle interesująco zapowiadające się starcie lidera z wiceliderem, mecz Rakowa Częstochowa z Arką Gdynia czy derby Warszawy z Polonią oraz Legią w rolach głównych.

Centralna Liga Juniorów U-17

Grupa wschodnia:

Cztery remisy w siedmiu spotkaniach? To rekord tego sezonu. Dlaczego w siedmiu, a nie ośmiu? Ponieważ potyczka Korony Kielce z Resovią Rzeszów została przełożona z powodu złego stanu boiska.

Stal Rzeszów podzieliła się punktami z Widzewem Łódź, ŁKS z Jagiellonią Białystok, Escola Varsovia z Podlasiem Biała Podlaska, za to Wisła Kraków zremisowała bezbramkowo w derbach z Hutnikiem. Na zwycięską ścieżkę wróciła Legia Warszawa, która – także w derbach – ograła 2:1 Polonię. Jedną z bramek dla „Legionistów” zdobył Tomasz Rojkowski, który zaczyna uciekać rywalom w klasyfikacji najlepszych strzelców grupy wschodniej.

„Pasy” w minionym tygodniu zatrzymały lidera, a teraz pewnie pokonały Wisłę Płock. Zdecydowanie ciężej trzy punkty przyszły zawodnikom AKS-u SMS Łódź. Ekipa z województwa łódzkiego już w 8. minucie prowadziła 2:0 z Motorem Lublin, gospodarze jeszcze przed przerwą odrobili stratę, jednakże ostatnie słowo należało do przyjezdnych i Radosława Szafrańskiego, który tuż przed końcem regulaminowego czasu gry wykorzystał jedenastkę.

Komplet wyników 19. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Stal Rzeszów 1:1 Widzew Łódź (Plichta – Supczinski)
Wisła Kraków 0:0 Hutnik Kraków
ŁKS Łódź 2:2 Jagiellonia Białystok (Łąbedzki, Siwek – Mazurek, Kuczyński)
Motor Lublin 2:3 AKS SMS Łódź (Figiel, Sikora – Lutkowski, Ratajczyk, Szafrański)
Cracovia 3:0 Wisła Płock (Bzdyl x2, Dąbrowski)
Legia Warszawa 2:1 Polonia Warszawa (Olewiński, Rojkowski – Kuśmider)
Escola Varsovia 2:2 Podlasie Biała Podlaska (? – Wnuk x2)

Grupa zachodnia:

„Kolejorz” w weekend mierzył się z Rakowem Częstochowa. Zawodnicy z Poznania nie mogli być przesadnie zadowoleni z pierwszej odsłony spotkania, ponieważ dostali bramkę, jak to się mówi do szatni. Gospodarze wyszli bardzo zmotywowani na drugą połowę, czego potwierdzeniem były dwie błyskawiczne bramki autorstwa Kamila Jakóbczyka oraz Sammy’ego Dudka. „Medaliki” w tym meczu zdołały strzelić jeszcze jednego gola dla… własnego zespołu, a także zanotować trafienie samobójcze, które ostatecznie przesądziło o ich porażce.

Stratę punktów przez Raków Częstochowa wykorzystała Pogoń Szczecin, która rozniosła 6:1 Zawiszę Bydgoszcz i zbliżyła się do podium. Wysokie zwycięstwa zanotowało również Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze oraz Lechia Gdańsk.

Starcie Arki Gdynia ze Śląskiem Wrocław zakończyło się rezultatem 1:1 i był to jedyny remis w grupie zachodniej. Ważną wygraną odniosło Zagłębie Sosnowiec, które pokonując na wyjeździe Rekord Bielsko-Biała, zwiększyło swoją przewagę nad strefą spadkową do pięciu punktów.

Dlaczego mecz FASE Szczecin z Wartą Poznań nie doszedł do skutku? „Tym razem nie chodzi o pogodę, a o problem techniczny w postaci transportu drużyny przeciwnej. Są rzeczy, które nie są zależne od nikogo, dlatego z wyrozumiałością podchodzimy do sprawy i czekamy na nowy termin tego spotkania” – czytamy na facebookowym profilu szczecińskiego klubu.

Lech Poznań 3:2 Raków Częstochowa (Jakóbczyk, Dudek, <samobój> – Grabowski, Skonieczny)
Pogoń Szczecin 6:1 Zawisza Bydgoszcz (Paryzek x2, Bogusławski x2, Jakubowski, Gołębiewski – Szwajcer)
Chemik Bydgoszcz 0:3 Lechia Gdańsk (Stolc x2, Wiśniewski)
Arka Gdynia 1:1 Śląsk Wrocław (Łyszkiewicz-Dustet – Kobelczuk)
Odra Opole 1:4 Górnik Zabrze (Kupczyk – Oleksiewicz, Skiba, Leszczyk, Matyśkiewicz)
Chrobry Głogów 0:5 Zagłębie Lubin (Gregorski x2, Rokita x2, Reguła)
Rekord Bielsko-Biała 1:3 Zagłębie Sosnowiec (Kuźma – Gaszewski, Mizera, Śliwiński)