Centralny Raport: Lech z drugą wiosenną wygraną, znamy pierwszych spadkowiczów

Ważne zwycięstwo odniósł w miniony weekend Lech Poznań. Drużyna Bartosza Bochińskiego wygrała 2:1 z Jagiellonią Białystok, ale gdyby nie wygrała, to mogłaby w tym tygodniu zostać wyprzedzona przez Legię Warszawa.

We Wronkach doszło do starcia zespołów trenera Bochińskiego i Marka Wasiluka, którzy w czerwcu mogą rozpocząć elitarny kurs UEFA PRO – tak wynika z informacji Przemysława Mamczaka, który w swoim tekście zdradził nieco kulis Białej Podlaskiej.

Zaczęło się od trafienia z 22. minuty autorstwa Tymoteusza Gmura, a niedługo później Kacper Wołowiec otrzymał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę, która poskutkowała tym, że mistrzowie Polski schodzili na przerwę w osłabieniu, aczkolwiek z jednobramkową przewagą.

Ekipa z Podlasia doprowadziła do wyrównania na początku drugiej połowy spotkania i… także otrzymała czerwoną kartkę. To nie był koniec emocji, bo w 69. minucie gola na 2:1 dla gospodarzy strzelił Szymon Maza, natomiast w końcówce rzutu karnego nie wykorzystał Karol Kalata, który trafił w poprzeczkę.

Komplet „oczek” pozwolił drużynie z Poznania utrzymać pięciopunktową przewagę nad Legią Warszawa, która w sobotę ograła 2:1 Odrę. Już w najbliższy piątek lider oraz wicelider rozgrywek zmierzą się ze sobą w Legia Training Center w Książenicach.

Do niedawna pozycję wicelidera zajmowała Warta Poznań, która wczoraj przegrała aż… 0:6 z Arką Gdynia! „Zieloni” zaprezentowali się szczególnie słabo w ostatnich kilkunastu minutach tego starcia, gdy bramkarz Warty czterokrotnie był zmuszony wyciągać futbolówkę z własnej siatki.

Wisła Kraków opuściła (tymczasowo?) strefę spadkową, za to powróciła do niej Korona, która przegrała 1:2 z Cracovią. „Złocisto-Krwiści” wypuścili w drugiej połowie skromne prowadzenie i ostatecznie nie udało im się wywalczyć chociażby punktu.

Po punkcie zdobyły za to Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin. Jaki przebieg miało to spotkanie? Najpierw prowadziła Pogoń, ale Raków doprowadził do remisu. Następnie Mateusz Białka z zespołu „Medalików” obronił jedenastkę, lecz nie poradził sobie z dobitką Martina Rachubińskiego. Jeszcze przed przerwą drużyna z Częstochowy zdobyła drugą bramkę, a tuż po niej – trzecią. W drugiej połowie znów popisał się Mateusz Białka, który ponownie nie dał się pokonać z rzutu karnego (to naprawdę duże osiągnięcie), ale za to w samej końcówce regulaminowego czasu gry pokonał go Jacek Czapliński.

Widzew Łódź przegrał z Sandecją, a Polonia Warszawa musiała uznać wyższość Zagłębia Lubin. Co im to dało? Klub z Nowego Sącza dogonił w tabeli właśnie drużynę Widzewa, natomiast „Miedziowi” co najmniej do środy będą znajdować się na podium.

Komplet wyników 23. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-19:

Wisła Kraków 0:0 Górnik Zabrze
Cracovia 2:1 Korona Kielce (Dziewicki, Doba – Kowalski)
Lech Poznań 2:1 Jagiellonia Białystok (Maza, Gmur – Rybak)
Odra Opole 1:2 Legia Warszawa (Chaszczewski – Kosiorek, Šarudi)
Arka Gdynia 6:0 Warta Poznań (Szymański x3, Laszczyk, Sawicki, Walczak)
Polonia Warszawa 1:3 Zagłębie Lubin (Łącki – Rokita, Sobolewski, Gregorski)
Sandecja Nowy Sącz 3:1 Widzew Łódź (Peciak, Nowak, Pawłowski – Kostewski)
Raków Częstochowa 3:3 Pogoń Szczecin (Mikołajczyk x3 – Wojciechowski, Rachubiński, Czapliński)

Tabela:

Pełny terminarz 24. kolejki CLJ U-19:

Legia Warszawa – Lech Poznań (19 kwietnia, godz. 16:00)
Warta Poznań – Sandecja Nowy Sącz (20 kwietnia, godz. 12:00)
Widzew Łódź – Wisła Kraków (20 kwietnia, godz. 14:00)
Korona Kielce – Polonia Warszawa (20 kwietnia, godz. 14:00)
Zagłębie Lubin – Arka Gdynia (21 kwietnia, godz. 11:00)
Jagiellonia Białystok – Cracovia (21 kwietnia, godz. 12:00)
Górnik Zabrze – Raków Częstochowa (21 kwietnia, godz. 12:00)
Pogoń Szczecin – Odra Opole (21 kwietnia, godz. 12:00)

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17

GRUPA WSCHODNIA:

AKS SMS Łódź ograł Legię Warszawa! Jedyną bramkę w tym meczu zdobył w 18. minucie Kacper Maćkowiak. W trzech spotkaniach grupy zachodniej doszło do podziału punktów (Hutnik Kraków vs Sandecja Nowy Sącz, Motor Lublin vs KKP Korona Kielce oraz Polonia Warszawa vs Jagiellonia Białystok), z czego zdecydowanie najwięcej działo się w tym ostatnim. W samej pierwszej połowie zawodnicy obu klubów strzelili łącznie pięć goli, natomiast w doliczonym czasie gry drugiej połowy punkt drużynie z woj. podlaskiego uratował Maciej Kuczyński.

Od pierwszych kolejek zapowiadało się, że GKS Bełchatów szybko pożegna się z grą na szczeblu centralnym. Przegrywając 0:4 z Wisłą Płock, beniaminek stracił szansę na utrzymanie się w Centralnej Lidze Juniorów i w przyszłym sezonie będzie rywalizował w lidze wojewódzkiej. Prawdopodobnie podobny los czeka Sandecję Nowy Sącz oraz Motor Lublin, mimo że w miniony weekend obie drużyny wywalczyły po punkcie.

Komplet wyników 24. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17:

Motor Lublin 0:0 KKP Korona Kielce
Cracovia 2:1 Stal Rzeszów (Tabisz, Kaczor – ?)
AKS SMS Łódź 1:0 Legia Warszawa (Maćkowiak)
GKS Bełchatów 0:4 Wisła Płock (Bogusiewicz x3, Jurzyk)
Igloopol Dębica 1:3 Korona Kielce (Kurek – Siwek x2, Gaj)
Hutnik Kraków 1:1 Sandecja Nowy Sącz (Stodulski – Plata)
Wisła Kraków 3:1 Escola Varsovia (Szczepaniak, Szmydt, Skoczek – Dywan)
Polonia Warszawa 4:4 Jagiellonia Białystok (Radomski x2, Nowak, Tłaczała – Kosmalski, Moćkun, Szmigiel, Kuczyński)

Tabela:

Pełny terminarz 25. kolejki CLJ U-17:

Korona Kielce – KKP Korona Kielce (19 kwietnia, godz. 16:00)
Legia Warszawa – Wisła Kraków (20 kwietnia, godz. 12:00)
Sandecja Nowy Sącz – Cracovia (20 kwietnia, godz. 12:00)
AKS SMS Łódź – Motor Lublin (20 kwietnia, godz. 15:00)
Wisła Płock – Polonia Warszawa (20 kwietnia, godz. 16:00)
Escola Varsovia – Hutnik Kraków (20 kwietnia, godz. 16:15)
Stal Rzeszów – GKS Bełchatów (21 kwietnia, godz. 12:30)
Jagiellonia Białystok – Igloopol Dębica (21 kwietnia, godz. 15:00)

GRUPA ZACHODNIA:

Śląsk Wrocław zremisował 1:1 z Zagłębiem Lubin, a że Lech Poznań i Górnik Zabrze odniosły zwycięstwa, to aktualnie tabelę grupy zachodniej samodzielnie otwiera zespół ze Śląska.

Lechia Zielona Góra miała serię pięciu kolejnych wygranych, a teraz przegrała drugi mecz z rzędu. Tym razem ich pogromcą okazała się Warta Poznań. Co wydarzyło się w pozostałych spotkaniach? Gryf Tczew przegrał z FASE Szczecin, GKS Tychy pokonał Zagłębie Sosnowiec, Arka Gdynia zwyciężyła z GES-em Poznań, natomiast Pogoń Szczecin okazała się lepsza od Lechii Gdańsk.

Arka Gdynia 1:0 GES Poznań (Konieczny <s>)
Zagłębie Lubin 1:1 Śląsk Wrocław (Cywiński – Rostek)
Pogoń Szczecin 3:0 Lechia Gdańsk (Rogowski x2, Kulpa)
Zagłębie Sosnowiec 1:2 GKS Tychy (Oszek – Brzęk, Matusek)
Lech Poznań 4:1 Odra Opole (Zaczek, Kniat, Zaranek, Falkiewicz – Oblonk)
Lechia Zielona Góra 1:4 Warta Poznań (? – Wojciechowski, Klebus, Kurowski, Słodowy)
FASE Szczecin 3:2 Gryf Tczew (Krygowski, Bogdanowski, Ogórkiewicz – Aftka, Żabiński)
Górnik Zabrze 5:2 Raków Częstochowa (Skiba x2, Malecki, Płocica, Kmiecik – Burkiewicz, Ruszkiewicz)