Baraże zakończone! Kto zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-17?

Piętnaście bramek w dwumeczu czy 11:10 w rzutach karnych – baraże o Centralną Ligę Juniorów U-17 dostarczyły naprawdę olbrzymich emocji! Kto w przyszłym sezonie powalczy o mistrzostwo Polski w kategorii juniora młodszego?

W tym tekście przedstawimy wam skróty spotkań oraz komplet wyników z baraży o CLJ-kę, natomiast na szersze przedstawienie beniaminków przyjdzie jeszcze czas. W najbliższych dniach przygotujemy również podobne zestawienie z rozgrywek trampkarzy starszych.

Do wyłonienia zwycięzcy rywalizacji pomiędzy Chemikiem Bydgoszcz a KKS-em Kalisz potrzebne były dogrywka oraz seria rzutów karnych. Dokładnie… trzynaście serii, a w tej niesamowitej próbie nerwów lepsi okazali się chłopcy z województwa kujawsko-pomorskiego. Dopiero po rzutach karnych do Centralnej Ligi Juniorów awansowali również zawodnicy z Głogowa, którzy w barażach pokonali KS Stilon Gorzów Wielkopolski.

Prawdziwy spektakl zaserwowali kibicom także piłkarze Stali Rzeszów oraz Sandecji Nowy Sącz. „Stalowcy” w pierwszym meczu przegrywali 0:1, żeby już w 20. minucie prowadzić dwoma bramkami, następnie dali sobie strzelić trzy gole (wszystkie autorstwa Arkadiusza Orła, wraz z pierwszą), w 86. minucie doprowadzili do wyniku 4:4, a w ostatniej minucie… „biało-czarni” ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Rewanż też nie zawiódł. Sandecja już w pierwszych sekundach spotkania wyszła na prowadzenie, za chwilę było 1:1, a w 10. minucie czerwoną kartkę obejrzał obrońca zespołu z Nowego Sącza, który w nieprzepisowy sposób zatrzymał wychodzącego sam na sam z bramkarzem gracza Stali. Co się wydarzyło dosłownie minutę po tej sytuacji? Rzeszowianie strzelili gola bezpośrednio z rzutu wolnego, doprowadzając na 80 minut przed końcem do rezultatu 6:6 w dwumeczu. Podopieczni Bartosza Stępnia wykorzystali swoją przewagę i ostatecznie wygrali 5:1. „Przyjechaliśmy na ten mecz bez trzech podstawowych zawodników. Już po pierwszych 35. minutach meczu kolejnych trzech zawodników sygnalizowało, że nie da rady kontynuować gry. Jednak poza jedną wymuszoną zmianą, reszta wytrzymała i dała z siebie wszystko. W drugim spotkaniu przez wzgląd na sytuację kadrową oraz stan boiska postawiliśmy na grę bardziej bezpośrednią, a w fazie obrony zrezygnowaliśmy z wysokiego pressingu i obniżyliśmy blok obronny, aby zneutralizować mocne strony przeciwnika. W pierwszej minucie meczu straciliśmy bramkę z rzutu rożnego. Zawodnicy zachowali jednak zimną krew i przez pełne 90. minut starali się egzekwować założenia przedmeczowe” – podsumował szkoleniowiec Stali w rozmowie z klubowymi mediami.

Nie we wszystkich parach musieliśmy czekać na wyłonienie zwycięzcy do ostatniej minuty rewanżowego starcia. Arka Gdynia (hat-trick w dziesięć minut Kuby Ozimka), Wisła Płock oraz Motor Lublin (hat-trick w trzy minuty Kacpra Tracza) odniosły po dwa pewne zwycięstwa, które pozwoliły im awansować do CLJ-ki, za to piłkarze AKS-u SMS Łódź posiadali czterobramkową zaliczkę z pierwszego starcia, którą w rewanżu powiększyli o jeszcze jedno trafienie. W przyszłym sezonie na szczeblu centralnym nie będziemy oglądać trampkarzy starszych Rekordu Bielsko-Biała, natomiast awans – po dwumeczu z Pomologią Prószków – wywalczyli sobie juniorzy młodsi. „Przyjeżdżając do Prószkowa z pokaźną zaliczką po pierwszym meczu obawiałem się tylko jednego – mentalnego podejścia do tego spotkania. Jak się później okazało, moje obawy były bezpodstawne. Drużyna od początku była skoncentrowana i świadoma celu. Wygraliśmy pewnie i w dobrym stylu. Dziękuję całej drużynie i każdemu z zawodników z osobna. Jestem z nas dumny” – powiedział klubowej stronie Szymon Niemczyk, trener Rekordu.

Komplet wyników baraży o Centralną Ligę Juniorów U-17:

AKS SMS Łódź 5:4 Olimpia Elbląg (10:5 w dwumeczu)
Arka Gdynia 4:1 SALOS Szczecin (6:1 w dwumeczu)
Pomologia Prószków 1:4 Rekord Bielsko-Biała (1:8 w dwumeczu)
KS Stilon Gorzów Wielkopolski 1:1 (5:6 w karnych) Chrobry Głogów (3:3 w dwumeczu)
Sandecja Nowy Sącz 1:5 Stal Rzeszów (6:9 w dwumeczu)
KKP Korona Kielce 1:4 Motor Lublin (1:7 w dwumeczu)
MOSP Białystok 0:3 Wisła Płock (0:5 w dwumeczu)
Chemik Bydgoszcz 3:2 (11:10 w karnych) KKS Kalisz (5:5 w dwumeczu)

Od sezonu 2022/23 w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-17 zamiast czterech ośmiozespołowych grup, jak to miało miejsce dotychczas, będą… dwie 16-zespołowe. Nie będzie już także obowiązywał podział na rundę jesienną oraz wiosenną, natomiast na zakończenie kampanii z każdej grupy spadną cztery najsłabsze drużyny. „Po rozegraniu meczów rundy rewanżowej, zostanie rozegrany dwumecz o Mistrzostwo Polski U-17 z udziałem klubów, które zajmą pierwsze miejsca w tabelach końcowych poszczególnych grup oraz dwumecz o trzecie miejsce z udziałem klubów, które zajmą drugie miejsca w tabelach końcowych poszczególnych grup. Gospodarzy pierwszych meczów wyłoni losowanie” – czytamy w komunikacie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Tak przedstawiają się grupy Centralnej Ligi Juniorów U-17 w sezonie 2022/23:

Grupa A: Jagiellonia Białystok, Escola Varsovia, Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Widzew Łódź, Wisła Kraków, Resovia Rzeszów, Hutnik Kraków, Podlasie Biała Podlaska, Korona Kielce, Cracovia, AKS SMS Łódź, Wisła Płock, Motor Lublin, Stal Rzeszów, *?

Grupa B: Warta Poznań, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, FASE Szczecin, Zawisza Bydgoszcz, Zagłębie Lubin, Raków Częstochowa, Górnik Zabrze, Śląsk Wrocław, Zagłębie Sosnowiec, Odra Opole, Arka Gdynia, Rekord Bielsko-Biała, Chemik Bydgoszcz, Chrobry Głogów