Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #23: Mała gra w czterech strefach

Częsta zmiana sektora gry oraz tworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni w dzisiejszym Ćwiczeniu Tygodnia powodują, że zawodnicy zmuszeni są do koncentracji i ciągłego ruchu. Jak wymusić takie działania? Zobaczcie poniżej!

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry zostało podzielone na cztery strefy o wymiarach 12 x 8 metrów. Zawodnicy czerwoni grają na utrzymanie, dążąc do ustawienia: trzech zawodników w strefie z piłką oraz po jednym w pozostałych. Zawodnicy mają za zadanie jak najczęściej zmieniać strefy gry, a mogą to zrobić przez zagranie piłki do jednej z dwóch przyległych stref. Jeden obrońca przebywa zawsze w strefie z piłką, drugi w dowolnej innej, przewidując gdzie może być zagrana piłka. Po stracie piłki czerwoni dążą do szybkiego odbioru i odbudowania pozycji w ataku. Wymiany obrońców, co określony czas, np. co półtorej minuty.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– ruch bez piłki, umożliwiający stworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni oraz zagranie do sąsiednich stref (opcje gry)
– szybka gra – minimalna liczba kontaktów z piłką oraz częsta zmiana sektora gry
– percepcja – szybkie zbieranie informacji oraz odpowiednia reakcja na bieżącą sytuację w grze (wsparcie w strefie, stworzenie linii podania do sąsiedniej strefy)
– antycypacja – koncentracja na piłce, gdy ta zmienia swoje położenie między strefami oraz próba przewidywania 1-2 zagrań do przodu, aby być gotowym na potencjalne rozwiązania
– odpowiednie ustawienie, otwarta pozycja ciała

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry jest doskonalenie utrzymania się przy piłce, w głównej mierze poprzez częstą zmianę sektora gry oraz tworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni. Warunki gry wymuszają na zawodnikach przy piłce ciągły ruch oraz obserwację tego, co się dzieje, ponieważ cały czas są zmuszeni reagować na zmienną sytuację.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym