Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #24: Zabójcze podanie po grze 6v3

Tytuł brzmi groźnie? Spokojnie, killer pass to pojęcie związane tylko… z piłkarskim szkoleniem. “Zabójcze podanie” to zagranie pomiędzy rywalami, które w bezpośredni sposób może zagrozić bramce przeciwnika. Jak go nauczyć?

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry w rozmiarze 30 x 30 metrów, z dodatkowo wyznaczonym centralnie kwadratem 8 x 8 metrów. Pięciu zawodników (czerwonych) grających na utrzymanie piłki próbuje znaleźć właściwy moment na zagranie jej do partnera ustawionego wewnątrz wyznaczonego w środku dodatkowego pola. Trzech obrońców (biali) stara się odebrać bądź zablokować piłkę zagrywaną przez czerwonych, a jeśli im się to uda, przenieść grę do małego kwadratu grając w przewadze 3v1. W momencie, kiedy czerwony obrońca odbierze piłkę wewnątrz mniejszego pola i zagra ją do jednego z partnerów w większym polu, gra jest kontynuowana jak wcześniej.

Zasady:
✔ biali, w momencie gry w obronie, nie mogą wbiegać (ani przebiegać) do mniejszej strefy
✔ gra na 2 kontakty w większym polu gry
✔ gra na 1 kontakt wewnątrz kwadratu w sytuacji 3v1
✔ każde zagranie czerwonych do partnera wewnątrz – 1 punkt
✔ 8 kolejnych podań białych w mniejszym polu gry – 2 punkty

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– cierpliwość w grze, wyczekanie (przygotowanie) na odpowiedni moment na zagranie podania penetrującego do partnera wewnątrz
– szybka gra – minimalna liczba kontaktów z piłką oraz częsta zmiana sektora gry w celu zgubienia obrońców i stworzenia opcji podania
– tworzenie linii podania przez zawodnika ‘target man’ ustawionego w małym kwadracie
– odpowiednie ustawienie, otwarta pozycja ciała
– antycypacja
– percepcja

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem w grze jest tytułowy killer pass, czyli “zabójcze podanie”. Doskonalenie gry wykorzystującej podanie penetrujące.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym