Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #31: Gra 3v1 w rywalizacji 3v3v3

Kolejne #ĆwiczenieTygodnia oparte jest na grach. Zespół przy piłce gra w przewadze 3v1, a po wymianie określonej przez trenera liczby podań – zmienia kwadrat, w którym toczy się rywalizacja.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole do gry składa się z czterech kwadratów 8 x 8 metrów, oddalonych od siebie o około 1-2 metry. Pomiędzy nimi wyznaczona jest mała strefa maxymalnie 2 x 2 metry, w której znajdują się obrońcy.

Zespół przy piłce znajduje się wewnątrz jednego pola gry, drugi zespół, będący w ataku, ustawiony po jednym zawodniku w pozostałych polach gry.

Zespół przy piłce po wymianie określonej liczby podań musi zagrać do innego kwadratu, a następnie zająć wolne pola gry. Zespół, który otrzymał podanie, musi szybko się zorganizować w danym polu gry, aby jak najszybciej stworzyć przewagę liczebną 3v1. Obrońcy bronią pojedynczo, przy zmianie pola gry – następuje wymiana obrońcy.

Po odbiorze piłki, zespoły automatycznie zamieniają się rolami, a gra jest kontynuowana.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– tworzenie linii podań, wychodzenie z cienia przeciwnika
– ruch bez piłki – wewnątrz każdego pola gry, jak również między poszczególnymi kwadratami
– szybka reakcja po zmianie pola gry – wsparcie dla partnera, stworzenie przewagi 3v1 na małej przestrzeni (zespół otrzymujący podanie) oraz ustawienie się we wszystkich polach gry (zespół zagrywający)
– podejmowanie ryzyka – decyzja o zmianie pola gry
– reakcja po odbiorze piłki (dokładne pierwsze podanie oraz ustawienie w ataku – zajęcie każdego z trzech wolnych kwadratów)

CEL ĆWICZENIA

Celem gry jest utrzymanie piłki w posiadaniu. Dwa zespoły, współpracując, starają się jak najczęściej zmieniać pole gry. Dodatkowo każdy z zespołów, w momencie posiadania piłki, jak najszybciej musi stworzyć przewagę liczebną 3v1 na małej przestrzeni. Również odpowiednia reakcja podczas faz przejściowych (strata / odbiór piłki).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym