Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #39: Gra 4v4 w dwóch strefach

W grach trenujemy jednocześnie wszystkie fazy gry. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia szczególnie akcentuje fazę otwarcia podczas gry w ataku, w przewadze 4v2. Dwie wyznaczone strefy definiują określone zadania.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry w rozmiarze około 30 x 30 metrów z ustawionymi dwoma małymi bramkami – około 5 metrów za liniami końcowymi. Dodatkowo pole gry podzielone na dwie strefy:

I strefa – zespół otwiera grę w przewadze 4v2 (dwóch obrońców wbiega do strefy przeciwnika); zadaniem ich jest wprowadzić piłkę do strefy II (strefy ataku)

II strefa – jeśli zespół wprowadził piłkę do strefy ataku, gra tam w przewadze 4v3 (jeden obrońca może wrócić do strefy niższej); celem zespołu jest zdobycie bramki, a warunkiem jest obecność całego zespołu w strefie ataku;

Jeśli zespół grający w obronie odbierze piłkę w swojej strefie to musi szybko zagrać do swojego partnera w strefie wyższej. Jeśli ten zdobędzie bramkę, a któryś z zawodników drużyny która straciła piłkę, w tym czasie nie zdąży wrócić do swojej I strefy, to bramka liczona podwójnie (reakcja A-O).

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– tworzenie linii podań, ruch bez piłki umożliwiający utrzymanie piłki w posiadaniu oraz przygotowanie sytuacji (cierpliwość), w której można wprowadzić piłkę do strefy wyższej
– szybka gra z minimalną liczbą kontaktów, zmiana kierunku gry oraz przesuwanie przeciwnika w celu stworzenia sytuacji bramkowej w strefie wyższej
– szybka reakcja po stracie piłki i odbudowanie pozycji w obronie (zajęcie strefy niższej)
– pierwsze dokładne podanie po odbiorze piłki oraz szybkość działania podczas finalizacji w sytuacji 1v0

CEL ĆWICZENIA

Gra, w której można doskonalić kilka elementów równocześnie. W grze w ataku, faza otwarcia gry w przewadze liczebnej 4v2, oraz faza budowania ataku w przewadze 4v3. Dodatkowo akcent reakcji w fazach przejściowych: dokładne podanie po odbiorze piłki oraz szybkie odbudowanie pozycji po jej stracie.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym