Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #44: Dynamiczny atak szybki

Szalenie dynamiczne, z licznymi zwrotami akcji. Tak w skrócie scharakteryzować można najnowsze #ĆwiczenieTygodnia, do którego przeprowadzenia wystarczy… czterech zawodników. Większa grupa pozwoli jednak na falowy przepływ kolejnych par oraz doskonalenie ataku szybkiego bez zbędnych przestojów.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 40 x 20 metrów. Zawodnicy ustawieni parami jak na animacji (po przekątnej). Bramkarz wprowadza piłkę do dowolnego zawodnika, z dwójki ustawionej bliżej jego bramki (czerwony lub niebieski). Obaj zawodnicy muszą być gotowi zarówno do ataku jak i do gry w obronie. Podobnie z partnerami ustawionymi dalej od piłki. Zawodnik, który otrzymał piłkę wraz z partnerem kreują atak szybki. Po odbiorze piłki przez obrońców, atak szybki w drugą stronę. Po zakończonej akcji zawodnicy wewnątrz par zamieniają się miejscami.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– szybkość reakcji na warunki gry (bronię lub atakuje)
– szybkość działania z piłką, jak najszybsze zdobycie pola gry i stworzenie sytuacji bramkowej (kreowanie sytuacji 1v1, 2v1)
– szybka reakcja po stracie piłki, doskok do zawodnika, opóźnianie ataku, próba odbioru piłki
– reakcja po odbiorze piłki, utrzymanie jej i jak najszybsze skierowanie w stronę bramki przeciwnika (optymalnie podaniem do partnera) – również atak szybki

CEL ĆWICZENIA

Celem gry jest doskonalenie ataku szybkiego w małej grze 2v2. Dodatkowo zawodnicy do rozpoczęcia ćwiczenia nie wiedzą czy będą atakować czy bronić, to zmusza ich to większej koncentracji i szybkiego „przełączenia” się (również mentalnego) na grę w ataku lub w obronie. Po odbiorze (odbiorach) doskonalimy tutaj również reakcję podczas faz przejściowych (A-O, O-A).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym