Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #48: Gra 5v3 na małe bramki po killer passie

Trener Tomasz Oleksy najnowsze #ĆwiczenieTygodnia podejrzał w Akademii Benfiki Lizbona. Gra 5v3 toczy się w przewadze do momentu podania penetrującego przez wyznaczony w środku pola trójkąt. Po takim zagraniu następuje atak na jedną z czterech małych bramek. Zobaczcie animację.

OPIS ĆWICZENIA:

Wielkość pola gry ok. 25 x 25 metrów z wyznaczoną centralnie strefą w kształcie trójkąta o boku ok. 3 metry. Zespół w ataku gra w przewadze liczebnej 5v3, a jego zadaniem jest przeprowadzenie piłki przez jedną z czterech otwartych (żółtych) bramek. Jednak, aby móc zaatakować na jedną z bramek, zespół musi przegrać piłkę przez trójkątną strefę, której dodatkowo broni wewnątrz bramkarz. Liczy się tylko podanie po ziemi przez dwa dowolne boki wyznaczonej strefy. Zadaniem obrońców jest odbiór piłki, a następnie strzał do jednej z dwóch małych bramek. Również bramkarz po obronie zagrania szybko wprowadza piłkę do gry z obrońcami (białymi). W trakcie gry zawodnicy nie mogą przebiegać przez dodatkową strefę, poruszają się dookoła niej.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– cierpliwość w przygotowaniu sytuacji, w której można „zdobyć” środkową strefę
– podejmowanie ryzyka
– szybkość organizacji po zagraniu przez strefę, wykorzystanie przewagi liczebnej
– reakcja po stracie piłki, szybki doskok i próba odbioru

CEL ĆWICZENIA

Podanie penetrujące przez strefę środkową, czyli popularny „killer pass”. Zespół czerwony stara się przygotować sytuację, w której podejmie ryzyko i „zdobędzie” środkową strefę. Wprowadzenie tej zasady imituje progresję w grze z pomocą podania (zagranie do wyższej strefy między zawodnikami w formacji przeciwnika). Ważna jest również reakcja, w sytuacji kiedy zagranie się nie powiedzie, czyli szybki doskok do przeciwnika i próba powstrzymania przed zdobyciem bramki.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym