Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #50: Rondo 8v2 z przejściem do gry 2v1

Kawał cyklu wyszedł nam w czwartki, trzeba przyznać. Na Weszło Junior od niemal początku istnienia serwisu publikujemy wtedy  #ĆwiczenieTygodnia, które dziś na stronie pojawia się po raz PIĘĆDZIESIĄTY! Potężną bazę środków treningowych i zbiór materiałów dla trenerów piłki nożnej dziś wzbogacamy o rondo 8v2 z przejściem do gry 2v1.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 10 x 10 metrów. Ośmiu zawodników ustawionych po dwóch na każdym boku (wyznaczone odcinki 5-metrowe) oraz dwóch obrońców w środku. Gra typu rondo, na dwa kontakty.

Po stracie piłki przez zawodnika na obwodzie, zawodnicy wewnątrz w grze 2v1 muszą przeprowadzić piłkę przez linię pola gry w miejscu, w którym grał zawodnik obwodowy. Jeśli czerwony zdoła odebrać piłkę, gra jest kontynuowana, jeśli nie to zmiana zawodnika broniącego.

Zasady:
– zawodnicy na obwodzie nie mogą grać z zawodnikiem stojącym obok (“sąsiadem” z obu stron)
– gra na dwa kontakty w grze 8v2
– gra dowolna podczas pojedynku 2v1
– możliwość modyfikacji, zamiast gry 2v1 – wprowadzenie pojedynku 1v1

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie przewagi liczebnej na małej przestrzeni
– tworzenie linii podań – wychodzenie z cienia obrońcy
– killer pass – podania penetrujące między obrońcami (podejmowanie ryzyka)
– szybka gra na jeden lub dwa kontakty
– reakcja po stracie piłki (przejście do gry 2v1)
– percepcja i antycypacja

CEL ĆWICZENIA

Celem gry jest doskonalenie utrzymania się przy piłce w małej grze (na małej przestrzeni). Dodatkowo zawodnicy mają ograniczenie w grze z zawodnikiem ustawionym najbliżej, co zmusza do szybszego grania i szukania rozwiązań w postaci piłek diagonalnych lub podań penetrujących, między obrońcami.

Dodatkowym elementem w tym rondzie jest obowiązkowa reakcja zawodnika, który stracił piłkę i jego pojedynek z dwójką zawodników wewnątrz. Ta modyfikacja uczy reagowania podczas faz przejściowych, mimo że zastosowana gra to na pierwszy rzut oka typowe rondo.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym