Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #54: Gra 2v1 – “czas reakcji”

Doskonalenie gry w przewadze liczebnej 2v1 to główny cel najnowszego #ĆwiczeniaTygodnia. Zawodnicy zmuszeni są do szybkiej reakcji na powstałe warunki gry, bo zawodnik bez piłki nie wie przed ćwiczeniem czy będzie atakował, czy bronił.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 30 x 25 metrów. W narożnikach wyznaczonego boiska są ustawieni zawodnicy w dwóch różnych kolorach (żółty, czerwony). Poza polem gry na przeciwległej stronie ustawiony biały zawodnik.

Gracz ten podejmuje decyzję, z którym zawodnikiem będzie grał w ataku 2v1, wybierając określony kolor tyczki (lub stożka) – żółty lub czerwony. Zawodnik o wskazanym kolorze musi szybko zareagować, podać piłkę i obiec tyczkę, aby włączyć się do gry i zrobić szybko przewagę liczebną 2v1.

Drugi zawodnik natychmiast reaguje, wbiegając w pole gry – broniąc dużej bramki, a po odbiorze piłki atakując na jedną z dwóch małych, ustawionych na końcu boiska

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– szybka reakcja na powstałe warunki gry, zawodnik bez piłki nie wie przed ćwiczeniem czy będzie atakował, czy bronił
– podejmowanie decyzji oraz szybkość działania w sytuacji 2v1
– ruch zawodnika bez piłki umożliwiający opcję podania dla partnera z piłką
– wykreowanie sytuacji bramkowej w grze 2v1 oraz skuteczność podczas finalizacji
– odpowiednie ustawienie (nabieg) obrońcy w sytuacji 2v1 – odcięcie od podania oraz atak na zawodnika z piłką
– reakcja po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA

Doskonalenie gry w przewadze liczebnej 2v1. Oprócz doskonalenia podejmowania decyzji (drybling, podanie) zawodnicy w pierwszej części muszą szybko zareagować na powstałe warunki gry (zawodni broni czy atakuje?). Musi nastąpić szybka zmiana, zwłaszcza mentalna, po czym zawodnik stara się jak najlepiej zrealizować swoje zadania w grze. Również reakcja podczas fazy przejściowe już w samej grze (doskok po stracie piłki, czy pierwsze dokładne zagranie po odbiorze – strzał do małej bramki).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym