Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #57: Gra falowa 4v4v4 z finalizacją

Gry falowe zapewniają wielką intensywność ćwiczeń. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia angażuje dwunastu graczy z pola i dwóch bramkarzy. Na podzielonym na trzy części boisku dynamika zmian pozwala pracować nad doskonaleniem reakcji po stracie i odbiorze piłki.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry o wymiarach około 60 x 30 metrów z wyznaczoną centralnie wąską strefą – około 5 metrów.

Gra polega na rywalizacji trzech zespołów 4-osobowych na dwie bramki. Rozpoczyna się pojedynkiem dwóch zespołów w jednej ze skrajnych stref. Celem atakujących jest zdobycie bramki. Jeśli im się to uda, wykonują atak na drugą bramkę przeciwko następnemu zespołowi.

Jeśli obrońcy odbiorą piłkę, muszą ją wyprowadzić do centralnej „bezpiecznej strefy” skąd rozpoczynają atak na drugą bramkę.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– utrzymanie piłki w posiadaniu po odbiorze, dokładne pierwsze podanie, najlepiej w kierunku bezpiecznej strefy
– szybka reakcja po stracie, doskok do zawodnika z piłką oraz odcięcie pozostałych zawodników od podania
– zmiana mentalna podczas odbioru / straty piłki
– kreatywność w grze w ataku pozycyjnym, ruch bez piłki, tworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni, gra 1v1
– kompaktowe ustawienie w obronie, małe odległości między zawodnikami, atak na piłkę w swojej strefie, asekuracja partnerów

CEL ĆWICZENIA:

Głównym celem gry jest doskonalenie reakcji po stracie i odbiorze piłki. Zespół, który ją odebrał, musi się przy niej utrzymać kierunkując swoje granie w stronę bramki rywala. Drużyna, która straciła piłkę w trakcie ataku, stara się ją jak najszybciej odebrać, aby zespół przeciwny nie zdobył bezpiecznej strefy. Dodatkowo – wszystkie zespoły wiele razy będą grały w ataku pozycyjnym, jak również w obronie w niskim pressingu.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym