Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #67: Przeniesienie ciężaru gry w rywalizacji 5v5+2N

Doskonalenie ataku z wykorzystaniem całej szerokości boiska wcale nie jest takie proste. Kluczem jest w tym wypadku czas, bo chwila gapiostwa powoduje, że przeciwnik zdąży się szybko przeorganizować. W ramach czwartkowego #ĆwiczenieTygodnia do rywalizacji 5v5 dołożeni zostali dwaj zawodnicy neutralni, dla których stworzono boczne korytarze.

OPIS ĆWICZENIA:

W polu gry 50 x 40 metrów, wyznaczono dodatkowo boczne wąskie sektory o szerokości 5 metrów. W środkowym sektorze toczy się gra 5v5. Dodatkowo, w sektorach bocznych mamy po jednym zawodniku neutralnym. Zadaniem zespołu przy piłce jest przegranie piłki przez wszystkie sektory boiska, wtedy zespół może wykonać atak na bramkę. W razie potrzeby można zastosować modyfikację tzn. zespół przy piłce gra dowolnie (finalizacja w dowolnym momencie gry), ale dodatkowo, jeśli przed wykończeniem ataku przegra piłkę przez wszystkie trzy sektory, to punktuje podwójnie. Zawodnicy neutralni mają limit liczby kontaktów (np. maksymalnie dwa) lub czasu utrzymania piłki w swoim sektorze (np. trzy sekundy).

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie przewagi liczebnej w ataku – tworzenie linii podań, wykorzystanie zawodników neutralnych
– zmiana ciężaru gry – po „zwabieniu” przeciwnika w stronę jednego sektora bocznego, należy jak najszybciej próbować przenieść grę do drugiego sektora (tzw. “switching play”)

CEL ĆWICZENIA:

Gra ma na celu doskonalenie ataku z wykorzystaniem całej szerokości boiska. Zawodnicy zmuszeni są do zmian sektorów gry, a dzięki zawodnikom tam ustawionym posiadają przewagę liczebną w grze w ataku. Zawodnicy neutralni pomagają utrzymać piłkę jak również mogą aktywnie uczestniczyć w ataku, np. przez dośrodkowanie z bocznego sektora.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym