Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #69: Ćwiczenie dośrodkowań z fazą przejścia do obrony

Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia to połączenie opartego na licznych powtórzeniach prostego, analitycznego środka z fazą przejścia do obrony po ataku bramki przeciwnika. Jest bardzo intensywne, a jednocześnie w krótkim czasie wymaga na zawodnikach dziesiątek dośrodkowań, przez co szybko poprawiać można ich jakość.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 40 x 50 metrów, z wyznaczoną strefą 8 x 8 metrów wewnątrz. W tym kwadracie znajdują się dwaj napastnicy, którzy naprzemiennie po odegraniu piłki, wbiegają w strefę w okolicy bramki aby zakończyć strzałem dośrodkowanie. Piłki zagrywają biali zawodnicy (lub trenerzy). Zawodnicy, którzy dośrodkowują piłkę (skrzydłowi, boczni obrońcy), zaraz po zagraniu muszą szybko wracać w stronę drugiej bramki i starać się wywołać presję na zawodniku dośrodkowującym na drugą bramkę (przejście A-O). Liczba zagrań w jednej serii zależy od trenera, najlepiej 4-6 piłek, po czym to samo ćwiczenie wykonujemy z drugiej strony.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– jakość podań oraz dośrodkowań (siła, celność)
– timing napastnika – ruch do i od piłki
– skuteczność podczas finalizacji
– szybkość działania (dośrodkowanie pod presją rywala, w polu karnym optymalnie finalizacja w pierwszym kontakcie z piłką)
– szybkość reakcji podczas przejścia A-O

CEL ĆWICZENIA:

Celem ćwiczenia jest doskonalenie współpracy między zawodnikami w bocznych sektorach (skrzydłowi, boczni obrońcy), a napastnikiem. Każde rozegranie zakończone jest dośrodkowaniem, więc również duża powtarzalność zagrań z bocznego sektora oraz spora liczba finalizacji wykonanych przez napastnika dają możliwość zastosowania tego ćwiczenia np. w treningu formacyjnym (pozycyjnym). Dodatkowo akcentujemy reakcję podczas przejścia z ataku do obrony, czyli zawodnik po dośrodkowaniu w bocznym sektorze od razu wraca do obrony.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym