Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #70: W poszukiwaniu przewagi

Gry z zawodnikami neutralnymi pozwalają zespołom przy piłce tworzyć przewagę liczebną. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia to rywalizacja w układzie 3v3 z dodatkowym graczem neutralnym. Jego celem jest przeprowadzenie piłki przez linię na szerokim polu gry. Co najłatwiej zrobić tam, gdzie w danym momencie ekipa z piłką gra w przewadze 2v1…

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry szerokie, około 35 x 20 metrów. Wewnątrz rywalizują dwa zespoły 3-osobowe. Dodatkowo jest jeden zawodnik neutralny, który gra z zespołem przy piłce, tworząc przewagę 4v3. Każdy zespół broni oraz atakuje na trzy otwarte bramki (2-3m szerokie), a punkt może zdobyć przez przeprowadzenie piłki przez jedną z nich. Zawodnik neutralny również może punktować.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie całej przestrzeni pola gry (tworzenie szerokości)
– szybka gra z minimalną liczbą kontaktów
– zmiana kierunku gry
– tworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni
– podejmowanie ryzyka w sytuacjach 1v1
– reakcja po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA:

Główny akcent w grze to przygotowanie sytuacji, w której jeden z zawodników zespołu przy piłce może przeprowadzić piłkę przez jedną z bramek. Zespół przy piłce, za pomocą podań, musi przesuwać zawodników drużyny przeciwnej tak, aby przygotować sytuację, w której jedna z bramek będzie chwilowo dostępna do zaatakowania (brak obrońcy) lub sytuację z przewagą liczebną 2v1 w najbliższej okolicy jednej z bramek (mała przestrzeń). Warto też zachęcać zawodników do podejmowania ryzyka i próby zdobycia bramki w sytuacjach 1v1 (brak asekuracji).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym