Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #72: Przewaga liczebna na małej przestrzeni

Mecz piłki nożnej to zlepek setek sytuacji, w których jeden zespół na danym obszarze uzyskuje chwilowo liczebną przewagę. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia, w którym występuje aż pięciu graczy neutralnych, tworzy sporo takowych, a wszystko przez określone obszary rywalizacji.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry ok. 25x25m podzielone na cztery równe strefy (kwadraty). Wewnątrz każdej strefy mamy po jednym zawodniku z obu zespołów (1v1) i zawodnicy ci nie opuszczają swoich sektorów. Dodatkowo mamy pięciu zawodników neutralnych, jeden wewnątrz, który porusza się dowolnie, tworząc przewagę liczebną w małych kwadratach. Pozostali ustawieni na obwodzie, tak, że każdy z nich cały czas tworzy przewagę liczebną w danym kwadracie 2v1. Neutralni mogą zmieniać swoje ustawienie (jeden z dwóch boków) w małym kwadracie. Neutralni mogą grać między sobą, ale podaniem tylko przez pole gry, nigdy poza liniami dużego kwadratu. Można wprowadzić limit czasowy lub ograniczenie w liczbie podań w jednym małym polu gry.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– tworzenie przewagi liczebnej w małym kwadracie: małe gry 2v1 lub 3v1
– tworzenie linii podania, wychodzenie z cienia obrońcy oraz reakcja na ruch partnerów zawodnik na obwodzie reaguje na ruch zawodnika wewnątrz
– szybka gra z minimalną liczbą kontaktów
– zmiana kierunku gry
– podejmowanie ryzyka – podania penetrujące
– reakcja po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA:

Główny akcent gry to tworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni. Zawodnik neutralny wewnątrz musi tak się poruszać, aby zawsze dać wsparcie zawodnikowi z piłką w małym kwadracie. Podobnie zawodnicy neutralni na obwodzie, poruszają się w sposób realnie umożliwiający stworzenie dodatkowej opcji gry – zawodnicy Ci muszą obserwować ruch zawodnika wewnątrz małego pola, aby swoim ruchem (w innym kierunku) stworzyć drugą opcję podania.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym