Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #73: 3v3 +3N w dwóch strefach

Gry zadaniowe to dobra forma treningu aspektów taktycznych, nad którymi mamy ochotę pochylić się podczas zajęć. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia to mała gra, której zasady jednak zmuszają zawodników do częstego przenoszenia ciężaru gry. Zmianie kierunku towarzyszy szybka rywalizacja z minimalną liczbą kontaktów z piłką.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry ok. 30x20m podzielone na dwie równe strefy. Na wspólnym boku między strefami opcjonalnie można ustawić manekiny (pasywni obrońcy). W strefie z piłką mamy grę 3v3, a dodatkowo w grze bierze udział 3 zawodników neutralnych – dwóch z nich ustawionych na liniach końcowych oraz jeden poruszający się dowolnie między strefami. Zadaniem zespołu przy piłce, jest jej utrzymanie w posiadaniu. W tym celu mogą zmieniać strefę gry (zmiana centrum gry) poprzez podanie penetrujące do zawodnika neutralnego, ustawionego w drugiej strefie. Po podaniu wszyscy zawodnicy przebiegają do strefy z piłką, a gra jest kontynuowana.

Zasady:
– limit kontaktów do 2-3
– zmiana sektora gry tylko z pierwszej piłki
– zawodnik neutralny nie może zagrywać do drugiej strefy
– za każde przegranie piłki między strefami zespół zdobywa 1 punkt
– zespół po odbiorze piłki w strefie musi jak najszybciej zagrać do drugiej strefy (do 3 sekund po odbiorze nie obowiązuje zasada przegrania z pierwszej piłki)

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– tworzenie linii podania, wychodzenie z cienia obrońcy
– wykorzystanie przewagi liczebnej w strefie z piłką
– szybka gra z minimalną liczbą kontaktów
– zmiana kierunku gry
– podejmowanie ryzyka – podania penetrujące
– antycypacja
– percepcja
– reakcja po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA:

Gra na utrzymanie piłki z dodatkowym zadaniem. Zawodnicy utrzymując się przy piłce, starają się przygotować sytuację, w której można ją przegrać do drugiej strefy i zmienić ciężar gry oraz jak najszybciej zareagować i tam stworzyć przewagę liczebną. Zawodnicy muszą przewidywać kiedy będzie możliwość zagrania z pierwszej piłki do drugiego sektora (szybsza gra) oraz podejmować ryzyko, aby takie podanie wykonać. Dodatkowe manekiny na granicy stref zmuszają do ciągłego tworzenia linii podania, nie tylko w strefie z piłką, ale również między zawodnikami w różnych strefach.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym