Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #74: Gra 2v2 z przejściem do 3v3

Małe gry kreują wiele sytuacji opartych o rywalizację 1v1. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia dodatkowo akcentuje liczne fazy przejściowe i jest szalenie dynamiczne. Zobacz jak zorganizować grę 2v2 z przejściem do większej gry – 3v3.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 40 x 25 metrów z dwoma dużymi bramkami. Zawodnicy ustawieni jak na animacji. Ćwiczenie rozpoczyna bramkarz, który wprowadza piłkę do jednego (dowolnego) z dwóch zawodników ustawionych obok w narożnikach. Do gry włączają się pozostali zawodnicy ustawieni w narożnikach. Zespół, który dostał piłkę rozpoczyna atak, a kierunek ataku wyznacza pierwsze podanie (zespół, który otrzymał piłkę atakuje na dalszą bramkę w układzie 2v2). Po zakończonej akcji kolejną piłkę wprowadza trener, a do gry włączają się zawodnicy ustawieni na wysokości linii środkowej boiska – gra 3v3. Trener decyduje o czasie trwania gry 3v3 – liczba wprowadzonych piłek wg uznania.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– szybka reakcja, zwłaszcza mentalna, podczas rozpoczęcia gry – zawodnik nie wie czy będzie rozpoczynał grę w ataku czy w obronie (szybka adaptacja do warunków)
– podejmowanie ryzyka w ataku, podejmowanie prób pojedynków 1v1 (tworzenie przewagi poprzez wygranie pojedynku)
– podczas gry 3v3 tworzenie przewagi liczebnej na małej przestrzeni np. 2v1
– ciągła presja na zawodnika z piłką – małe pole gry umożliwia łatwiejszą finalizację
– reakcja po stracie / odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA:

Mała, bardzo dynamiczna gra, która w dużej mierze akcentuje pojedynki 1v1 (gra w równowadze). Dodatkowo można się spodziewać wielu faz przejściowych, więc zawodnicy będą doskonalić reakcję podczas tych momentów. Również układ małej gry z bramkarzami pozwoli doskonalić element finalizacji. W zależności od akcentu treningu można wprowadzić dodatkowe punkty np. za gola po wygranym pojedynku 1v1 lub po ataku szybkim (max. 3 sekundy po odbiorze piłki).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym