Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #76: Doskonalenie zwodów z grą 1v1

W szkoleniu najmłodszych gry 1v1 to fenomenalne narzędzie do rozwijania ich umiejętności. Są bardzo intensywne, wymagają dużej koncentracji, umiejętności panowania nad piłką, ale i odbywają się w ciągłym zderzeniu z przeciwnikiem. Rywalizację 1v1 właśnie akcentuje najnowsze #ĆwiczenieTygodnia.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 30 x 20 metrów, a dodatkowo wewnątrz wyznaczono z tyczek kwadrat o rozmiarach 5 x 5 metrów oraz strefę końcową (finalizacji) ok. 5 metrów. W kwadracie dodatkowo ustawiony manekin (lub pachołek) imitujący obrońcę.

Ćwiczenie rozpoczyna czerwony zawodnik z piłką, który prowadzi ją w kierunku wyznaczonego pola. W momencie, gdy atakujący wbiega w kwadrat, niebieski obrońca startuje obiegając jedną z tyczek – sam decyduje o kierunku – po czym wbiega w pole gry do pojedynku 1v1. Czerwony zawodnik z piłką stara się zebrać informacje, w którą stronę ruszył obrońca i wykonując zwód przed manekinem musi wybrać łatwiejszy kierunek gry, czyli przeciwny do tego który wybrał niebieski zawodnik, a następnie wprowadzić piłkę do strefy finalizacji i zdobyć bramkę.

Jeśli obrońca zdąży zająć pozycję, mamy grę 1v1. Obrońca, po odbiorze piłki, ma za zadanie zagrać ją w wyznaczony wewnątrz kwadrat.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– percepcja – zebranie informacji, gdzie jest obrońca/wolna przestrzeń
– dynamika wykonania zwodu (różne formy zwodów) – jak najszybsze “wyjście” z kwadratu po wykonaniu zwodu
– odpowiednia odległość od manekina w momencie wykonania zwodu
– szybkość działania – próba zdobycia bramki bez pojedynku 1v1 – wyprzedzenie obrońcy

CEL ĆWICZENIA:

Główny akcent to doskonalenie zwodów. Zawodnik najpierw podejmuje drybling z pasywnym obrońcą, po czym przechodzi już do pojedynku 1v1 z aktywnym obrońcą. Ważnym elementem w pierwszej części ćwiczenia jest konieczność zebrania informacji na temat pozycji obrońcy, co ma wpływ na podjęcie poprawnej decyzji o ukierunkowaniu zwodu, a następnie ataku. To ćwiczenie może być atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego doskonalenie zwodów w formie ścisłej.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym