Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #77: Gra 7v7 w trzech strefach

Podział boiska na poszczególne strefy pozwala trenerowi na realizację szkoleniowych celów. W dzisiejszej grze 7v7 mocno akcentowane są fazy przejścia, a trzy pola na placu gry pozwalają na ciągłe zmiany układu rywalizacji. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia z opisem i animacją znajdziesz poniżej.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 40 x 25 metrów, podzielone na trzy strefy: centralną 20 x 25 metrów oraz skrajne po 10 metrów. W środkowej strefie mamy grę 5v3 i zadaniem czerwonych jest utrzymać piłkę w posiadaniu. Można wprowadzić punktację, np. za kolejne 6 podań. Zadaniem białych jest odebrać piłkę i jak najszybciej zagrać ją do jednego z partnerów ustawionych w jednej ze skrajnych stref. Kierunek podania dowolny. W strefie skrajnej biali w przewadze 2v1 mają za zadanie przeprowadzić piłkę przez jedną z dwóch otwartych bramek. Jeśli w tej strefie czerwony obrońca odbierze piłkę, zagrywa ją do środkowej strefy i gra wraca do układu 5v3. Co określony czas wymieniamy zawodników w strefach końcowych oraz zamieniamy zespoły rolami.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– dokładne pierwsze podanie po odbiorze piłki
– szukanie podania do przodu (w kierunku strefy końcowej do której zawodnik po odbiorze jest ustawiony przodem)
– szybko doskok po stracie piłki w strefie środkowej – odcięcie od podań oraz presja za zawodnika z piłką
– wykorzystanie przewagi liczebnej w strefach skrajnych – ciągłe tworzenie linii podania względem partnera z piłką
– podejmowanie decyzji w grze 2v1 – drybling czy podanie
– reakcja po ewentualnej stracie podczas gry 2v1

CEL ĆWICZENIA:

Gra bardzo mocno akcentuje fazy przejściowe, które występują bardzo często. Dzięki temu można doskonalić zachowania zawodników po stracie czy też odbiorze piłki. Ważnym elementem będzie również czas tej reakcji (jej szybkość).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym