Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #79: Fragment gry 5v4

Choć aktualnie przebywamy w swoich domach, to ćwiczenie trener Tomasz Oleksy przywiózł z Lizbony. Podejrzał je na stażu w Benfice i wykorzystał na polskim gruncie. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia to fragment gry w przewadze 5v4.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 45 x 35 metrów, zawodnicy ustawieni jak na animacji. Fragment gry poprzedzony krótkim wprowadzeniem (ćwiczeniem) dla formacji obrony. Zawodnik atakujący podaje piłkę do trenera, ustawionego w odległości pięciu metrów na linii bocznej pola gry. Obrońcy muszą natychmiast zareagować i ustawić się odpowiednio względem piłki (wbiegają w pole karne). Po odegraniu piłki przez trenera do zawodnika atakującego, obrońcy natychmiast skracają pole gry – opuszczają pole karne najszybciej jak to możliwe. Sekwencja taka powtarzana jest 2-3-krotnie, w zależności od potrzeb. Następnie zawodnicy przechodzą automatycznie do gry 5v4 w wyznaczonym polu. Czerwoni atakują na dużą bramkę, a biali po odbiorze muszą zagrać długą piłkę do małych bramek, ustawionych poza polem gry, w kierunku środka boiska.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– szybkość reakcji oraz działania obrońców na zmienne warunki (piłka, przeciwnik)
– odpowiednie odległości między obrońcami
– zachowanie kształtu formacji (linia!)
– współpraca obrońców w formacji: doskok oraz asekuracja partnerów
– szybka reakcja po odbiorze (dokładne pierwsze zagranie)

CEL ĆWICZENIA:

Gra akcentuje współpracę obrońców jako całej formacji. Pierwsza część to szybka reakcja i odpowiednie ustawienie względem piłki (pogłębiania, skracanie pola gry). Ważna w tej części jest ewentualna korekta trenera. Fragment gry to doskonalenie tej współpracy w warunkach meczowych z przeciwnikiem.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym