Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #85: Gra 3v3 z przejściem do 7v6

Proponowana gra zaczyna się w sektorze bocznym. Tam rywalizacja toczy się w równowadze, ale po przejęciu piłki – pole gry znacznie się poszerza. 85. #ĆwiczenieTygodnia ma na celu poprawić skuteczność współpracy w obronie w bocznym sektorze, ale mocno akcentuje także fazy przejścia.

OPIS ĆWICZENIA:

Gra odbywa się na połowie boiska. Rozpoczyna się w sektorze bocznym, gdzie zawodnicy ustawieni na pozycjach mają sytuację 3v3. Niebiescy próbują budować atak bocznym sektorem, a ich zadaniem w grze jest zagrać (lub przeprowadzić piłkę) przez otwartą bramkę, ustawioną na połowie boiska. Zadaniem czerwonych jest odbiór piłki w bocznym sektorze, po czym przechodzą do gry 7v6 na całej połowie, a celem jest zdobycie bramki.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– skuteczna współpraca w obronie w bocznym sektorze
– dokładne pierwsze podanie po odbiorze piłki, najlepiej zmieniając sektor gry
– natychmiastowa reakcja zespołu po odbiorze piłki – zmiana ustawienia, zwiększenie odległości, wykorzystanie całej przestrzeni pola gry
– zajęcie wszystkich trzech sektorów boiska podczas ataku szybkiego po odbiorze piłki

CEL ĆWICZENIA:

Gra doskonali reakcję oraz organizację gry zaraz po odbiorze piłki. W tym przypadku skupiamy się na odbiorze w bocznym sektorze boiska. Zespół czerwony zaraz po odbiorze piłki w małej grze 3v3 (można stworzyć przewagę liczebną czerwonych np. 4v3) musi jak najszybciej zmienić sektor gry – wyjść spod pressingu. Pozostali zawodnicy również natychmiast reagują, zmieniając swoje ustawienie z obronnego do ustawienia w ataku – zajmują wszystkie trzy sektory boiska. Celem jest wykreowanie sytuacji, z której będzie realna szansa na zdobycie gola. Można opcjonalnie wprowadzić limit czasu na atak po odbiorze piłki – zachowamy charakter ataku szybkiego zamiast pozycyjnego.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym