Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #89: Drybling czy podanie?

Najnowsze trendy szkoleniowe jasno mówią o tym, że by stworzyć piłkarza, który poradzi sobie na najwyższym poziomie, należy nauczyć go decyzyjności. Kiedy podać, a kiedy dryblować? Zawodnik musi wiedzieć to bez podpowiedzi trenera, a jednym ze środków treningowych, które może mu w nauce tego elementu pomóc jest dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry o rozmiarze 25×25 metrów, dodatkowo wewnątrz wyznaczono dwie strefy w kształcie kwadratu 3×3 metry. Zawodnicy rywalizują 4v4 w grze na utrzymanie. Dodatkowo jest jeden zawodnik neutralny, który gra z zespołem przy piłce. Zespoły punktują na dwa sposoby:
– 1 punkt za przeprowadzenie piłki przez kwadrat
– 2 punkty za podanie przez obszar kwadratu

Zawodnicy nie mogą przebiegać przez obszar wyznaczonych kwadratów, z wyjątkiem zawodnika z piłką.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– podejmowanie decyzji (drybling lub podanie)
– podejmowanie ryzyka
– percepcja
– antycypacja

CEL ĆWICZENIA:

Ze względu na dwa sposoby punktowania w grze, zawodnicy często są zmuszani do podejmowania decyzji w jaki sposób podjąć próbę zdobycia wyznaczonej strefy. Dwa elementy, które ułatwiają zawodnikom podjęcie skutecznego działania to percepcja i antycypacja. Zawodnik musi cały czas zbierać informacje z otoczenia, jak są ustawieni partnerzy oraz rywale względem zawodnika z piłką oraz strefy, którą można spróbować zdobyć. Muszą też przewidywać 1-2 podania do przodu, aby wyprzedzić przeciwnika i przygotować sytuację, w której można zdobyć punkt np. przez przegranie piłki przez strefę punktując podwójnie.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym