Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #90: Gra 5+5v5 w trzech strefach

Do realizacji dzisiejszego #ĆwiczeniaTygodnia potrzeba 15 graczy, podzielonych na trzy drużyny. W tej grze uwagę zwrócić można na wiele elementów treningu piłkarskiego. Wyłącznie od trenera zależy, jaki akcent planuje rozwijać w danej jednostce. 

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry (30x15m) podzielone na trzy strefy, większe skrajne (ok. 12x15m) oraz centralna, węższa (ok.6x15m). Gra polega na rywalizacji trzech drużyn, 5-osobowych, ich gdzie zawsze dwie rywalizują przeciwko jednej, grającej w obronie. Zespoły grające w ataku, grają na utrzymanie posiadania piłki w swojej strefie, zadaniem jest przegranie piłki do drugiej skrajnej strefy. Zespół broniący podzielony na dwie grupy, pierwsza to trzech zawodników starających się odebrać piłkę w skrajnej strefie oraz druga grupa – dwóch zawodników ustawionych w środkowej strefie, uniemożliwiających przegranie między sektorami. Po każdym odbiorze / stracie piłki, zespoły automatycznie zamieniają się rolami i gra jest kontynuowana. Warto wprowadzić limity kontaktów: dla zawodników przy piłce maksymalnie dwa kontakty oraz (opcjonalnie) przegranie piłki do drugiej strefy tylko z pierwszej piłki. Można również ograniczyć (czas, liczba podań) posiadanie piłki w jednej skrajnej strefie (przez jeden zespół).

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie przewagi liczebnej oraz przestrzeni (odległości) w momencie posiadania piłki (uporządkowana gra pod presją przeciwnika)
– tworzenie linii podań, aby zawodnik z piłką miał co najmniej 2 możliwości grania
– rozpoznanie momentu oraz przygotowanie sytuacji, kiedy można zagrać do drugiej strefy (szukanie partnera ustawionego przodem do pozostałych stref gry)
– współpraca zawodników (trójki) w obronie (doskok + asekuracja)
– zespołowa reakcja (również mentalna!) po stracie / odbiorze piłki (doskok do przeciwnika, utrzymanie posiadania piłki)

CEL ĆWICZENIA:

Gra jest bardzo kompleksowa. Można skupić swoją uwagę na wielu elementach, od gry w ataku (gra w przewadze, utrzymanie piłki na małej przestrzeni, zmiana centrum gry), przez grę w obronie (współpraca zawodników, przesuwanie, asekuracja) aż po grę (reakcje) podczas faz przejściowych, których będzie w trakcie gry występowało bardzo dużo.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym