Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #91: Kontrpressing w grze pozycyjnej 7v4

Szybka reakcja po stracie piłki odróżnia zawodników na najwyższym poziomie od tych, którzy nie potrafili się przebić. W grze pozycyjnej z przewagą trzech graczy akcentujemy dziś kontrpressing, który ma polegać na szybkim zamknięciu przeciwnika w określonej strefie. Spróbuj #ĆwiczeniaTygodnia na boisku i podziel się swoimi wrażeniami!

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 25x25m, a poza polem gry (jak na animacji) ustawione małe bramki. Zespół czerwony (zawodnicy ustawieni wg pozycji) stara się utrzymać piłkę w posiadaniu. Można wprowadzić punkty za utrzymanie piłki w posiadaniu przez określony czas lub za wymianę określonej liczby podań. Niebiescy po odbiorze piłki starają się zagrać do jednej z małych bramek, natomiast czerwoni po stracie muszą natychmiast zareagować i spróbować odebrać piłkę, odcinając równocześnie możliwość zagrania do bramek. Można również punktować takie odbiory piłki po stracie.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– szybka reakcja zawodników po stracie piłki, ruch w kierunku piłki, zmniejszenie odległości między sobą (przejście A-O)
– natychmiastowy atak na zawodnika z piłką oraz odcięcie innych możliwych opcji gry (pozostałych zawodników lub bramek)
– szybka zmiana mentalna po stracie piłki, nastawienie na odbiór

CEL ĆWICZENIA:

Główny akcent w grze to szybka reakcja po stracie piłki. Tytułowy kontrpressing, czyli próba jak najszybszego odbioru piłki, to element charakterystyczny wielu topowych zespołów, które chcą dominować w grze. Gra pozycyjna stwarza warunki bliskie grze właściwej. Obrona bramek dookoła pola gry imituje „zamknięcie” przeciwnika w strefie, w której odebrał piłkę, aby po odbiorze nie mógł zmienić centrum gry. Ważne jest aby konsekwentnie pilnować takiej reakcji w każdej grze, wtedy zawodnikom wejdzie takie zachowanie w nawyk.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym