Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #93: Współpraca środkowych pomocników w grze 3v3+3N

Odpowiednia dystrybucja przestrzeni, rotacje i ustawienie w trzech różnych liniach pionowych oraz poziomych to podstawy współpracy środkowych pomocników. Kolejne #ĆwiczenieTygodnia pokazuje, jak popracować nad tymi aspektami można w małej grze 3 na 3 z trzema neutralnymi i czterema małymi bramkami.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 35 x 30 metrów. Zawodnicy ustawieni jak na animacji, trzech czerwonych (środkowi pomocnicy) oraz niebieskich wewnątrz pola gry oraz trzech zawodników neutralnych (biali) na trzech różnych bokach pola gry. Zadaniem zespołu czerwonego jest atak zakończony finalizacją do dużej bramki. Założeniem gry jest współpraca środkowych pomocników (6, 8, 10) w fazie budowania ataku. Aby mogli oni zdobyć bramkę, ostatnie podanie przed finalizacją, musi być wynikiem współpracy zawodników wewnątrz – asystować nie mogą zawodnicy obwodowi. Po odbiorze piłki przez obrońców, mają oni za zadanie zagrać do jednej z dwóch małych bramek. Neutralni grają zawsze z zespołem przy piłce.

MODYFIKACJE:

Zawodnicy obwodowi (neutralni) mogą asystować zawodnikom czerwonym, a taka bramka liczona za 1 punkt. Bramka strzelona po bezpośredniej współpracy zawodników wewnątrz pola gry – 3 punkty.

ZASADY:

– zawodnicy neutralni grają z zespołem przy piłce
– możliwość finalizacji tylko po zagraniu od partnera wewnątrz pola gry (współpraca środkowych pomocników)
– obrońcy (niebiescy) po odbiorze piłki musza zagrać do jednej z małych bramek
– po odbiorze piłki przez niebieskich, neutralni grają z nimi tworząc przewagę liczebną 6v3, ale nie mogą oddawać strzału do małych bramek (mogą asystować)

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– współpraca środkowych pomocników – odpowiednia dystrybucja przestrzeni
– ustawienie pomocników (6, 8, 10) w trzech różnych liniach pionowych i poziomych
– wymienność pozycji (rotacje) – ruch jednego zawodnika powoduje ruch jego partnerów
– przygotowanie sytuacji do finalizacji – bezpośrednia współpraca pomocników
– antycypacja – przewidywanie 1-2 zagrań do przodu

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym