Kto zagra w półfinałach UEFA Youth League?

UEFA Youth League wkracza w decydującą fazę. We wtorek i środę rozegrano komplet meczów ćwierćfinałowych. Kto wywalczył sobie awans do półfinałów?

Rozgrywki Młodzieżowej Ligi Mistrzów przeznaczone są dla najlepszych juniorskich zespołów na Starym Kontynencie i w tej edycji złożyło się tak, że do ćwierćfinałów awansowały kluby, w których naprawdę liczy się szkolenie młodzieży, czytaj: Benfica, Ajax, Olympique Lyon, Dinamo Zagrzeb, Midtjylland czy Salzburg.

Część drużyn, które walczyły o przepustkę do 1/4 finału, poznaliśmy już w marcu, a w minioną niedzielę do wcześniej wyłonionej szóstki dołączyły Inter Mediolan i Real Madryt. „Nerazzurri” okazali się nieznacznie lepsi od francuskiego Rennes, a „Królewscy” wyeliminowali rywali z Turynu.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym doszło do starcia Midtjylland z Ajaxem Amsterdam. Faworytem byli „Oranje” i zgodnie z oczekiwaniami, otworzyli wynik tego spotkania. W 38. minucie mocnym uderzeniem z dystansu popisał się Christian Rasmussen, duński golkiper próbował jeszcze interweniować, ale bezskutecznie.

Kilka minut po zmianie stron podopieczni Johna Heitingi oddali kolejny strzał z większej odległości i znów Valdemar Thorsen musiał wyciągać futbolówkę z siatki. Tym razem uderzał 18-letni Sontje Hansen.

Na kwadrans przed końcem meczu doszło do bardzo dziwnej sytuacji. Terrence Douglas zagrywa piłkę do swojego bramkarza, a ten… przepuszcza ją pod nogą i przywraca Duńczykom nadzieję na doprowadzenie do remisu. Chwilę później piłkarze z Amsterdamu strzelają jednak trzecią bramkę, oczywiście z dystansu, gwarantując sobie pierwszy w historii awans do półfinału tych rozgrywek.

Dinamo Zagrzeb z Benficą Lizboną – tak prezentował się drugi ćwierćfinał. Chorwaci pierwsi w tym meczu wyszli na prowadzenie, a wszystko za sprawą Bernarda Karrica, który otrzymał prostopadłe podanie z głębi pola i skutecznie podciął piłkę nad portugalskim bramkarzem.

Ich prowadzenie nie trwało zbyt długo, bo jeszcze przed przerwą Henrique Araujo doprowadził do wyrównania. Benfica przeważała, czego potwierdzeniem były kolejne gole, a konkretnie – dwa trafienia głową Goncalo Ramosa. Dinamo po tych ciosach już się nie podniosło.

Bardzo dużo emocji przyniosło również starcie Salzburga z Olympique Lyon. Francuzi mogli rozerwać worek z bramkami już w pierwszym kwadransie, ale Florent Da Silva nie wykorzystał rzutu karnego. I to trzy razy! Trzy razy podchodził do jedenastki i za każdym razem górą był bramkarz. Czy ta sytuacja podłamała piłkarzy z Lyonu? Niezbyt, bo ostatecznie i tak wyszli na prowadzenie. Gola zdobył 20-letni Yaya Soumare.

Red Bull udowodnił, że też potrafi strzelić bramkę. Niejedną, tylko… cztery. Bryan Okoh sprawił, że na tablicy wyników widniało 1:1, ale to nie on został największą gwiazdą tego spotkania. Show skradł wszystkim Chikwubuike Adamu, który skompletował hat-tricka w 9 minut! „Les Gones” zdobyli jeszcze w końcówce dwie bramki, ale to nie wystarczyło na wyeliminowanie zwycięzców z sezonu 2016/2017.

Ostatni do rywalizacji przystąpili zawodnicy Interu Mediolan i Realu Madryt. „Królewscy” musieli radzić sobie bez Jordiego, który otrzymał w poprzednim spotkaniu czerwoną kartkę. Jego miejsce zajął 20-letni Marvin.

Mediolańczycy skupili się chyba w tym meczu na zbieraniu żółtych kartoników. Tylko w pierwszej połowie obejrzeli cztery żółte kartki, a po zmianie stron dołożyli kolejne, z czego jedna zakończyła udział w tym meczu Franco Vezzoniego.

Moglibyśmy napisać coś o bramkach zdobytych przez włoską drużynę, lecz… tych nie było. Jako jedyny zespół w ćwierćfinałach nie udało im się pokonać golkipera rywali. Podopieczni Raúla Gonzáleza nie zmagali się z tym problemem. Marvin, Gutierrez oraz Morante – ta trójka wpisała się na listę strzelców.

Midtjylland 1:3 Ajax Amsterdam
Daan Reiziger (s) 72′ – Christian Rasmussen 38′, Sontje Hansen 53′, Joel Ideho 77′

Dinamo Zagrzeb 1:3 Benfica
Bernard Karrica 16′ – Henrique Araujo 37′, Goncalo Ramos 53′, 59′

Red Bull Salzburg 4:3 Olympique Lyon
Bryan Okoh 40′, Chikwubuike Adamu 45+1′, 54′, 55′ – Yaya Soumare 30′, Florent Da Silva 71′, Eli Wissa 78′

***

Mecze 1/2 finału odbędą się 22 sierpnia. Spotkania można będzie obejrzeć w Polsacie Sport Premium oraz na stronie UEFA.tv.