Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #108: Budowanie ataku od tyłu w grze 8v7

Czasem kilka prostych zasad i dwie strefy wystarczą, by ze zwykłej gry stworzyć ćwiczenie, w którym realizować możemy swoje treningowe cele. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia to właśnie jeden z takich przykładów. Trener Oleksy skupia się w nim na fazie otwarcia gry sektorem środkowym oraz na finalizacji w przewadze 5v4. 

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 60 x 40 metrów, podzielone na dwie strefy. W pierwszej mamy fazę otwarcia gry środkowym sektorem, w drugiej zaś finalizację. Organizacja gry pod ustawienie 1-3-5-2 przeciwko zespołom grającym czwórką z tyłu (np. 1-4-3-3).

W pierwszej strefie czerwoni grają w przewadze liczebnej BR+5v3 a ich zadaniem jest wprowadzenie piłki do drugiej strefy (podaniem lub prowadzeniem piłki). Po wprowadzeniu piłki do drugiej strefy, dwóch pomocników przebiega tam tworząc przewagę liczebną 5v4+BR. Celem jest finalizacja do dużej bramki.

ZASADY:

  • zawodnicy nie zmieniają swoich stref z wyjątkiem dwójki środkowych czerwonych pomocników
  • wprowadzenie piłki do wyższej strefy podaniem lub prowadzeniem piłki (wg uznania trenera)
  • każde wznowienie gry od tyłu, przez bramkarza czerwonych

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  • szybka gra w strefie pierwszej, w celu przygotowania sytuacji, w której można wykonać dokładnym podaniem (lub prowadzeniem) progres w grze (tworzenie opcji podania, wyjście na pozycję, wyjście spod pressingu)
  • szybka organizacja po zdobyciu wyższej strefy – stworzenie przewagi liczebnej (ruch za podaniem)
  • wykorzystanie przewagi liczebnej w celu szybkiego stworzenia sytuacji bramkowej – podejmowanie decyzji: podanie czy drybling / strzał

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym