Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #110: Gra 4v4 z neutralnym w trzech strefach

W najnowszym #ĆwiczeniuTygodnia jeden neutralny zawodnik jest ustawiony w strefie centralnej. Jego ruch pozwala jednak na przeprowadzenie zajęć w taki sposób, by zdobywanie strefy ataku odbywało się w nieustającej przewadze.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 40 x 20 metrów, wewnątrz wyznaczono środkową strefę szerokości 3-5 metrów. W tej strefie ustawiony zawodnik neutralny, pozostali gracze 2v2 w każdej ze skrajnych stref. Gra na dwie bramki, zadaniem zespołu przy piłce jest zdobycie gola, budując atak od tyłu, przez strefę centralną. Zawodnik neutralny gra z zespołem przy piłce. Zawodnicy nie zmieniając stref, mają dwie możliwości zdobycia strefy ataku:
– przez zawodnika neutralnego w strefie środkowej: dozwolone dwa kontakty – przyjęcie kierunkowe i zagranie do strefy ataku zespołu przy piłce (konieczna pozycja otwarta!)
– bezpośrednio ze strefy obrony (z pierwszej piłki) po zagraniu wstecznym od zawodnika neutralnego (w przypadku braku pozycji otwartej neutralny gra piłkę zwrotną)

Zadaniem każdego zespołu jest zdobycie bramki w strefie ataku.

ZASADY:

  • zawodnicy nie mogą zmieniać swoich stref

  • przegranie piłki między strefami tylko z wykorzystaniem zawodnika neutralnego: w przypadku pozycji otwartej dwa kontakty (przyjęcie i wprowadzenie piłki do strefy ataku), w przypadku braku pozycji otwartej piłka zwrotna i możliwe wprowadzenie z pierwszej piłki bezpośrednio między partnerami z tego samego zespołu

  • zawodnik neutralny może pomóc w utrzymaniu piłki w ataku (przewaga 3v2), ale warto wprowadić limit kontaktów lub czasu posiadania piłki

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  • ruch bez piłki umożliwiający utrzymanie jej w posiadaniu

  • tworzenie opcji podania, zwłaszcza w przypadku zawodnika neutralnego

  • pozycja otwarta zawodnika neutralnego

  • szybkość działania w strefie ataku

  • podejmowanie ryzyka w strefie ataku np. gra 1v1

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym