Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #119: Finalizacja w grze 1v1 z przejściem do obrony

Takie #ĆwiczenieTygodnia, w którym po wykonaniu zadania przez zawodnika musi on pozostać w grze i zrealizować kolejne kroki, lubimy najbardziej. Po grze 1v1 z dryblingiem na dwie bramki można przykładowo… stać się obrońcą. Jak to zrobić? Zerknijcie na poniższą możliwość.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 35 x 20 metrów, na końcach dwie duże bramki z bramkarzami. Ćwiczenie odbywa się w formie rywalizacji dwóch zespołów. Zawodnicy toczą pojedynek z finalizacją. Po zakończonej akcji (gol, piłka poza boiskiem lub odbiór), automatycznie atakujący staje się obrońcą, a kolejny zawodnik z zespołu przeciwnego wprowadza nową piłkę i rozpoczyna nowy pojedynek 1v1 na drugą bramkę.

MODYFIKACJA:

Warto wprowadzić dodatkowe małe bramki wzdłuż linii bocznych, gdzie zawodnicy grający w obronie, po wygranym pojedynku 1v1, mają zagrać piłkę (uwzględnienie również przejścia z bronienia do atakowania).

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  • jak najszybsze zdobycie przestrzeni i wykreowanie sytuacji umożliwiającej finalizację

  • skuteczność podczas finalizacji

  • natychmiastowa reakcja podczas przejścia z atakowania do bronienia

  • zamknięcie przestrzeni zawodnikowi z piłką i ograniczenie mu swobody działania (zajęcie pozycji w obronie) po odbiorze piłki – wyjście ze strefy pressingu, najlepiej podaniem do innej strefy

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym