Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #131: Podwójna gra 3v3

Tym razem w jednym polu gry naszego #ĆwiczenieTygodnia odbywają się równocześnie dwie gry 3v3, przez co mamy do czynienia z pozornym chaosem. W czym przydać może się nam taka rywalizacja?

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry ok. 40x25m. Na krótszych bokach mamy duże bramki z bramkarzami, na dłuższych bokach po dwie małe. W jednym polu gry odbywają się równocześnie dwie gry 3v3 (pozorny chaos) – czerwoni vs biali oraz niebiescy vs szarzy. Pierwsza gra toczy się na duże bramki (długie boisko), natomiast druga na małe bramki (szerokie boisko).

Dodatkowym utrudnieniem (można zastosować jako progresje) jest zmiana boisk (kierunku ataku) dla rywalizujących zespołów w trakcie gry tzn. na sygnał trenera np. ZMIANA zespoły przechodzą o jedno miejsce zgodnie ze wskazówkami zegara np. zespół niebieski, który bronił małych bramek po lewej stronie na animacji, po zmianie będzie bronił dużej bramki na górze. Po przejściu zespoły dalej rywalizują w tych samych parach, ale broniąc i atakując na inne bramki (przejście z boiska szerokiego na wąskie lub odwrotnie).

ZASADY:

Celem gry jest zmuszenie zawodników do szukania wolnych przestrzeni, które są mocno ograniczone przez dwie niezależne gry na jednym polu. Dodatkowo ważna będzie reakcja na zmienne warunki gry – szybka adaptacja zawodników do nowych kształtów boiska oraz zmiany ilości celów w ataku i w obronie zmusza do ciągłej koncentracji i szybszego myślenia.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  • orientacja przestrzenna

  • szukanie wolnej przestrzeni (dystrybucja)

  • szybka reakcja i adaptacja do nowych warunków gry

  • percepcja

  • podejmowanie decyzji (np. na która bramkę wykonać atak)

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym