Weszło Junior

8 uczestników Turnieju “Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” na Euro 2020

Selekcjoner Paulo Sousa ogłosił listę powołanych zawodników na EURO 2020, które rozpocznie się już 11 czerwca. Wśród piłkarzy, którzy znaleźli uznanie w oczach portugalskiego trenera, znalazło się ośmiu graczy, którzy w przeszłości brali udział w Turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 

Mistrzostwa Europy startują za niecałe dwa tygodnie, natomiast selekcjonerzy mieli czas do 1 czerwca, żeby zgłosić ostateczną 26-osobową kadrę. Wśród wybrańców Sousy znaleźli się m.in. Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria, Włochy), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Kamil Piątkowski (RB Salzburg, Austria), Tymoteusz Puchacz (Union Berlin, Niemcy), Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC, Anglia), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy), Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin) oraz Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia, Francja). Wszyscy ci zawodnicy występowali w dzieciństwie w Turnieju. Sylwetki każdego z nich na łamach serwisu Weszło Junior przybliżać będziemy w najbliższych tygodniach, a zaczęliśmy od ostatniego debiutanta.

Cała ósemka stanowi wartość dodaną dla reprezentacji. To nie jest specjalnie wyselekcjonowana kadra “Pucharu Tymbarku” – zawodnicy nie załapali się na mistrzostwa, bo akurat kilkanaście lat temu startowali w turnieju dla dzieci. Jeżeli by tak było, to powołanie otrzymałby Adam Buksa, a nie np. Jakub Świerczok czy Dawid Kownacki. Ale to pokazuje coś innego, że ta droga “Z Podwórka na Stadion” nie jest tylko pustym sloganem, a rzeczywistością.

Warto podkreślić fakt, że poza Kacper Kozłowskim, wszyscy piłkarze startowali w Turnieju, kiedy ten był jeszcze przed swoim szczytem popularności. Oczywiście, że trenerzy czy młodzi adepci futbolu słyszeli o tej inicjatywie, ale wtedy finały nie odbywały się na Stadionie Narodowym, a w rozgrywkach mogła brać udział tylko jedna kategoria wiekowa. Skoro aktualnie w kadrze znajduje się ośmiu zawodników z przeszłością w największym dziecięcym turnieju na Starym Kontynencie, a przed kontuzją pewniakiem do wyjazdu na EURO był Krzysztof Piątek, to analogicznie za kilka lat będzie ich jeszcze więcej, co już teraz widać po młodzieżowych reprezentacjach.

To samo tyczy się kadry kobiet. W ostatnim meczu “biało-czerwonych” wystąpiło pięć zawodniczek, które grały w przeszłości w Turnieju, a z naszego researchu wynika, że spośród piłkarek powołanych przez Ninę Patalon na najbliższe zgrupowanie, będzie trzeba opisać historię: Adriany Achcińskiej (UKS SMS Łódź), Pauliny Dudek (Paris Saint-Germain, Francja), Kingi Kozak (GKS Katowice), Oliwii Szperkowskiej (UKS SMS Łódź), Małgorzaty Mesjasz (Turbine Poczdam, Niemcy) i Nikol Kaletki (Medyk Konin), co też z przyjemnością zrobimy.

Fot. Newspix