Weszło Junior

Co tam słychać w… największych polskich akademiach? #2

Kolejny tydzień, kolejne wiadomości z czołowych polskich akademii. Jak zakończył się turniej im. Ernesta Pohla, o którym wielokrotnie ostatnio wspominaliśmy? Kto został nowym szkoleniowcem trampkarzy starszych Lecha Poznań? Którego młodego zawodnika Wisła Kraków wysłała na wypożyczenie?

Jeżeli ktoś wnikliwie nas śledzi, wie, że nigdy nie zajmowaliśmy się podawaniem newsów ze świata młodzieżowego futbolu. Nie mogliście się od nas dowiedzieć, że jakiś 16-latek przebywa na testach we Włoszech, a w danej akademii zmienił się trener juniorów młodszych. No, to od teraz już będziecie mogli, bo właśnie na takich rzeczach będziemy się skupiać w naszym cotygodniowym raporcie z polskich akademii.

Raków Częstochowa:

“Medaliki” rozegrały w tym tygodniu kilka meczów kontrolnych i większość z nich zakończyła się na korzyść częstochowskiej szkółki. Ciekawego wywiadu klubowym mediom udzielił dyrektor akademii Marek Śledź, który w takich oto słowach podsumował niedawno zakończony sezon 2020/21: zakładaliśmy warianty maksimum, optimum i minimum. W tych wariantach pojawiały się elementy mające wymiar prestiżowy jak na przykład medal MP U-17, ale również były elementy, które miały nam dać jakość szkoleniową, czyli dwa awanse – do Centralnej Ligi Juniorów U-18 oraz do III ligi. Z tych trzech parametrów zrealizowaliśmy tylko jeden: awans do CLJ U-18 i to na pewno jest dość istotny i wymierny sukces. 

Legia Warszawa:

Już jutro pierwszy dzień sierpnia, a więc z tej okazji chłopcy z akademii wysprzątali groby powstańców warszawskich. Co jeszcze działo się w akademii mistrzów Polski? Drużyny U-16 oraz U-17 zmierzyły się w tym tygodniu z rówieśnikami z Zagłębia Lubin, i jak młodszy rocznik wygrał różnicą aż dziewięciu bramek, tak starszy musiał się pogodzić z porażką 1:3.

Wisła Kraków:

Piotr Ćwik w poprzednim sezonie był wyróżniającym się zawodnikiem w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-18, a od tego sezonu będziemy mogli go oglądać w… IV-ligowych Orlętach Radzyń Podlaski, gdzie trafił na roczne wypożyczenie. Spotkał go podobny los, co Daniela Hoyo-Kowalskiego i Sławomira Chmiela, którzy wzmocnili Hutnika. “Biała Gwiazda” nie ma bezpośredniego zaplecza, więc musi swoich zdolnych nastolatków ogrywać w innych klubach. Na dłużej z Wisłą zostanie za to Adam Pieniądz, który podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt.

Lech Poznań:

“Kolejorz” ogłosił ostatnio sztab szkoleniowy najstarszych drużyn wronieckiej akademii na przyszły sezon. Do zmiany doszło w zespole trampkarzy starszych – duet trenerski Marcin Kardela i Jędrzej Łągiewka został zastąpiony przez Damiana Sobótkę oraz Michała Dolata. Co się stanie z byłymi już szkoleniowcami tej drużyny? Trener Łągiewka został przesunięty do starszego rocznika, za to Kardela będzie pełnił funkcję asystenta w sztabie szkoleniowym Dariusza Żurawia w Zagłębiu Lubin. Dalej na stanowiskach trenerskich pozostaną Bartosz Bochiński oraz Hubert Wędzonka, którego w tej kampanii będzie wspierał Grzegorz Wojtkowiak, 24-krotny reprezentant Polski.

Śląsk Wrocław:

Najpierw wygrali (3:2 w finale z Legią Warszawa) bardzo mocno obsadzony turniej w Zabrzu, a chwilę później ograli rówieśników z… Herthy Berlin. Podopieczni trenera Bartosza Siemińskiego wysyłają jasny sygnał, że jesienią chcą rozdawać karty na szczeblu centralnym, a ponownie może im w tym pomóc Hubert Konstanty. Polski Związek Piłki Nożnej przedłużył na kolejny sezon zapis o czterech zawodnikach ze starszego rocznika i 18-latek nadal będzie mógł grać w rozgrywkach CLJ-ki. Z mniej radosnych informacji, to z akademią pożegnał się Mariusz Blecharz, który do tej pory pełnił funkcję trenera drużyny U-14. Szkoleniowiec znalazł zatrudnienie w PZPN-ie, gdzie został skautem makroregionalnym oraz asystentem w młodszych reprezentacjach.

Zagłębie Lubin:

Ubiegły tydzień minął w Lubinie pod znakiem meczów przygotowujących “Miedziowych” do startu nowej kampanii. Natomiast w starciu… pierwszego zespołu z krakowską Wisłą, szansę na debiut w Ekstraklasie otrzymał jeden z wychowanków szkółki, Daniel Dudziński. A jak Zagłębie poradziło sobie we wspomnianych wyżej sparingach? Wszystkie drużyny ze szczebla centralnego miały okazję zmierzyć się z ich odpowiednikami z Warty Poznań. Skończyło się bilansem 2-1-0 dla ekipy z Dolnego Śląska.

Pogoń Szczecin:

“Portowcy” już pod koniec sierpnia poznają rywala, z którym zmierzą się w pierwszej rundzie UEFA Youth League. Wszystko będzie zależeć od szczęścia, bo mogą np. wylosować Benfikę Lizbona, ale mogą też trafić na zdecydowanie słabsze drużyny z Rumunii czy Bułgarii. Ten tydzień był dosyć istotny dla szczecinian, ponieważ ogłosili… pierwszy nabór do zespołu dziewczynek! – To pierwsza taka sytuacja w historii, gdy będziemy mieli grupę skierowaną wyłącznie do dziewcząt. Mieliśmy bardzo dużo zapytań ze strony rodziców, którzy chcieliby posłać swoje córki na trening, ale niekoniecznie do grupy z chłopcami. Biorąc pod uwagę nasze możliwości bazowe i logistyczne, a także wpisując się w obecne trendy, zdecydowaliśmy więc o otwarciu sekcji żeńskiej. Docelowo chcielibyśmy, żeby nasze wychowanki trafiały do Olimpii i tam kontynuowały swoją przygodę z piłką. Dlatego cały proces szkolenia będzie przez nich nadzorowany – powiedział klubowym mediom koordynator Marcin Łazowski.

Fot. Newspix