Weszło Junior

Co tam słychać w… największych polskich akademiach? #7

Rozegrać 12 spotkań na turnieju z czołowymi drużynami w kraju i… stracić tylko jedną bramkę? Tak właśnie zrobili chłopcy z Pogoni Szczecin na zawodach w Zakopanem. Co jeszcze wydarzyło się w ostatnim tygodniu największych akademiach w kraju?

Wisła Kraków:

“Biała Gwiazda” w ubiegłą sobotę zorganizowała już 34. edycję turnieju im. Adama Grabki, upamiętniającą postać trenera, który wyszkolił m.in. Antoniego Szymanowskiego i Adama Nawałkę, czyli późniejszych wielokrotnych reprezentantów kraju. W sportowej rywalizacji najlepsza okazała się Barca Academy Warszawa, a na podium znalazły się także Dynamo Kijów i Banik Ostrawa.

Klub z Reymonta poinformował również, że LKS Czarnochowice dołącza do projektu Wisła Soccer Schools. – Wisła Kraków złożyła nam świetną ofertę dla najmłodszych. Inicjatywa jednego z najlepszych klubów w Polsce powoli dotrzeć do mniejszych miejscowości i umożliwić treningi dzieciom bez niepotrzebnego dojazdu do Krakowa. W naszej najbliższej okolicy znajduje się wiele szkół i przedszkoli. W przyszłym roku będziemy obchodzili 100-lecie naszego klubu i marzy mi się, aby udało się nam stworzyć jak największą ilość grup młodzieżowych – mówi prezes LKS-u, Krzysztof Kałuża.

Pogoń Szczecin:

Ze Szczecina do Zakopanego jest ponad… dziewięć godzin drogi, i to samochodem, ale taka podróż nie była straszna zawodnikom z zespołu do lat 13, którzy udali się na turniej do stolicy polskich Tatr. “Portowcy” w 12 spotkaniach stracili zaledwie jedną bramkę, a rywalizowali z czołowymi ekipami w kraju. To nie był koniec przygód podopiecznych Patryka Kuranta, bo w kolejny weekend na turnieju w Chorzowie przegrali tylko jeden mecz – półfinał ze swoją… drugą drużyną.

Śląsk Wrocław:

Dawid Graczyk, który występuje w drużynie juniorów młodszych, podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem. Ciekawy oraz wartościowy wyjazd mają za sobą trenerzy Marek Borgman i Paweł Dziakowicz, którzy uczestniczyli w stażu w Bayerze Leverkusen. W Niemczech mogli poznać strategię i filozofię szkolenia klubu czy oglądać treningi oraz spotkania grup młodzieżowych. – Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy teoretycznej oraz praktycznej poprzez obserwacje jednostek treningowych. Daje to ciekawy obraz szkolenia w Bayerze 04 Leverkusen. Porównując systemy, strategie, filozofię i metodologię szkolenia nie odbiegamy od naszych zachodnich sąsiadów. Zawodnicy w najmłodszych kategoriach wiekowych również są na takim samym poziomie jak polskie dzieci – powiedział klubowej stronie Borgman.

Legia Warszawa:

Chłopcy z drużyny U-16 zamiast w rozgrywkach ligowych, w minionym tygodniu polecieli do Mediolanu, gdzie przez trzy dni rywalizowali w międzynarodowym turnieju ZTE Cup. Jak sobie w nim poradzili? “Legioniści” okazali się najlepsi, a w finale pokonali po dogrywce 2:1 AC Monza.

Raków Częstochowa:

Raków Częstochowa z pierwszym transferem w historii… sekcji kobiecej. Zespół U-13 wzmocni środkowa pomocniczka, Nadia Szczukocka, która dołączyła do akademii z UKS-u Gmina Rozprza.

Na Jasnej Górze działo się w tym tygodniu niewiele, a więc przedstawiamy wyniki grup młodzieżowych:

U-10: Raków Częstochowa 32:0 Orkan Rzerzęczyce
Dziewczynki: Raków Częstochowa 26:0 Olimpia Huta Stara
U-11: Raków Częstochowa 25:0 Płomień Częstochowa
U-12: Raków Częstochowa 10:2 Orbita Bukowna
U-13: Raków Częstochowa 5:0 Ajaks Częstochowa
U-14: Raków Częstochowa 9:0 GKS Katowice
U-16: Raków Częstochowa 4:0 Ruch Chorzów

Lech Poznań:

We Wronkach trwa budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz symulatora skills.lab, z którego korzysta m.in. Bayern Monachium, dlatego władze oraz trenerzy akademii udały się za zachodnią granicę, żeby zobaczyć ów symulator na żywo. – Jako akademia organizujemy treningi pozycyjne dla naszych zawodników, podczas których gołym okiem widać, czego im potrzeba. Taki symulator sprawi, że będzie można do nich podchodzić jeszcze bardziej indywidualnie – opowiadał w listopadzie 2019 roku kierownik działu organizacji akademii, Michał Kokotek.

Fot. Newspix