Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #51: Kontrpressing w strefie wysokiej

Pojęcie kontrpressingu w ostatnich latach ewoluuje. Z natychmiastowego pressingu po stracie piłki zasłynęła Barcelona Pepa Guardioli, a element ten nieustannie promuje również Juergen Klopp. Jak można trenować reakcję na błąd własnej drużyny? W dzisiejszym #ĆwiczeniuTygodnia gra 6v6 wzbogacona została o akcent kontrpressingu.

OPIS ĆWICZENIA:

Zawodnicy czerwoni w strefie wysokiej budują atak pozycyjny w grze 6v6. W momencie straty piłki w tej strefie, cały zespół dąży do jak najszybszego jej odbioru, a ich głównym celem jest uniemożliwienie zagrania przez niebieskich do drugiej wyznaczonej strefy (średniej). Jeśli niebieskim, po odbiorze piłki, uda się wprowadzić piłkę do tej drugiej wyznaczonej strefy, mamy tam grę 3v2 zakończoną finalizacją.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– natychmiastowa reakcja po stracie piłki
– szybki doskok do rywala z piłką przez najbliższego zawodnika
– odcięcie od podań pozostałych graczy
– zmiana mentalna po stracie piłki

CEL ĆWICZENIA

Głównym celem gry, jest doskonalenie reakcji zespołu po stracie piłki. W tym przypadku chodzi o strefę wysoką, czyli sytuacje, kiedy zespół traci piłkę w pobliżu bramki rywala. Zawodnicy mają natychmiast po stracie piłki dążyć do jak najszybszego jej odbioru, aby zespół przeciwny nie mógł opuścić tej strefy, utrzymując się przy piłce.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym