Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #65: Stworzenie przewagi przez środkowego obrońcę

Środkowi obrońcy często są w stanie podać tylko do najbliższego kolegi – bocznego defensora lub “szóstki”, ewentualnie – wybić piłkę na połowę rywala. W niektórych klubach ich rola zamyka się w zasadzie na bronieniu, ale futbol przyszłości na pewno premiował będzie takich, którzy rozumieć będą, kiedy warto np. wprowadzić piłkę wyżej. Dzisiejsze #ĆwiczenieTygodnia opiera się na przewadze, którą właśnie stoperzy mają tworzyć.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry około 45 x 25 metrów, z wyznaczonymi strefami końcowymi po około 10 metrów. W skrajnych strefach ustawieni środkowi obrońcy, a na liniach końcowych – otwarte bramki szerokości około 3-4 metry.

W środkowej strefie toczy się gra 3v3 środkowych pomocników. Obrońca w skrajnej strefie, jeśli ma piłkę, może ją wprowadzić do strefy środkowej, aby stworzyć przewagę liczebną 4v3. Zadaniem zespołu przy piłce jest wprowadzenie jej do strefy końcowej, gdzie znajduje się obrońca przeciwnego zespołu, a tam (po ewentualnym pojedynku 1v1) przeprowadzenie piłki przez jedną z otwartych bramek. W środkowej strefie może się znajdować tylko obrońca zespołu, który ma piłkę.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– współpraca zawodników w ataku, ruch bez piłki, ciągłe wsparcie dla kolegi z piłką (tworzenie linii podań)
– stworzenie oraz wykorzystanie przewagi liczebnej w ataku – przygotowanie sytuacji, w której jeden z zawodników może wprowadzić piłkę do strefy końcowej
– antycypacja – przywidywanie jednego-dwóch zagrań do przodu, umożliwiające skuteczną grę w ataku (wprowadzenie piłki do skrajnej strefy w części gdzie nie ma obrońcy – druga otwarta bramka)

CEL ĆWICZENIA:

Budowanie ataku środkowym sektorem boiska. Gra pomocników w równowadze z dążeniem do stworzenia przewagi liczebnej 4v3 przez środkowego obrońcę. Wykorzystując przewagę liczebną zespół dąży do progresu w grze – zdobycie przestrzeni (strefy wyższej).

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym