Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #68: Doskonalenie pressingu w grze pozycyjnej

W dzisiejszej piłce zespół pod względem taktycznym zaczyna się układać od pressingu. Większość drużyn wykorzystuje go w bocznych sektorach, gdy rywali ogranicza linia autowa. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia pokazuje natomiast jak nad pressingiem pracować w przewadze w strefie średniej.

OPIS ĆWICZENIA:

W polu gry 50 x 35 metrów wyznaczono dodatkowo strefę środkową oraz skrajne, po około 10 metrów. W skrajnych strefach mamy dwie 4-osobowe formacje obrońców. W środkowej strefie toczy się gra 5v3.

Zadaniem białych jest przegrać piłkę do końcowej strefy, a mogą to zrobić tylko podaniem ze strefy środkowej. Zadaniem czerwonych za to jest wykonać skok pressingowy, a po odbiorze piłki spróbować zagrać do jednej z dwóch otwartych bramek. Biali wprowadzają piłkę naprzemiennie (formacje obrońców) w małych strefach. Jeśli uda im się przegrać piłkę na drugą stronę, czerwoni odbudowują ustawienie w obronie i gra analogicznie jest kontynuowana.

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– atak na zawodnika z piłką po wprowadzeniu piłki do środkowej strefy
– zamknięcie przestrzeni wokół piłki – odcięcie od podań zawodników wewnątrz strefy środkowej oraz zawodników w drugiej skrajnej strefie
– komunikacja
– celem jest odbiór piłki, a nie przerwanie akcji przeciwnika
– reakcja po odbiorze, wyjście podaniem oraz jak najszybsza próba zagrania do małej bramki

CEL ĆWICZENIA:

Celem gry jest doskonalenie skoku pressingowego w strefie średniej. Czerwoni zawodnicy, ustawieni w swojej strefie automatycznie zakładają pressing, jeśli tylko przeciwnicy wprowadzą piłkę (podaniem lub prowadzeniem) do strefy środkowej. Po odbiorze starają się zagrać do małej bramki.

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym