Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #94: Podwójna gra 1v1

Gry 1v1 to doskonały środek treningowy dla najmłodszych, ale nie tylko. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia zapewnia ich podwójną dawkę, a także dużą intensywność, szybkość reakcji czy zaciętą rywalizację.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry ok. 45 x 30 metrów, podzielone na dwie części, w których odbywają się dwie gry 1v1. Pierwsza gra odbywa się w polu 20 x 30 metrów z wyznaczonymi strefami finalizacji ok. 5-metrowymi. Celem pojedynku (czerwony vs niebieski) jest zagranie do małej bramki przeciwnika, ustawionej w narożniku pola gry. Jednak, najpierw trzeba piłkę wprowadzić do strefy finalizacji. Zwycięzca pojedynku (na animacji czerwony), automatycznie wbiega w drugie pole gry (25x30m) i rozpoczyna się druga gra 1v1. Trener zagrywa kolejną piłkę do czerwonego, a tym samym czasie, w pole gry wbiega obrońca (biały). Celem zawodnika z piłką jest finalizacja do dużej bramki, natomiast biały po odbiorze piłki, stara się zagrać do jednej z dwóch małych bramek, ustawionych w okolicy linii końcowej dla tej gry.

WSKAZÓWKA DLA TRENERA:

Ważna jest dystrybucja piłek, zwłaszcza w pierwszej części ćwiczenia. Jeśli piłka opuści pole gry, należy od razu wprowadzić następną (intensywność) aby jak najszybciej wyłonić zwycięzcę tego pojedynku i przejść płynnie do drugiego.

ZASADY:

– finalizacja do małej bramki tylko z wyznaczonej strefy (najpierw zawodnik musi wprowadzić tam piłkę, dopiero może zagrać do bramki)
– zwycięzca pierwszego pojedynku automatycznie zostaje atakującym w drugiej grze
– zawodnik, atakujący w drugiej części (druga gra 1v1) automatycznie staje się obrońcą w kolejnym powtórzeniu ćwiczenia (przejście o jedno miejsce)

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– kontrola piłki (szybkość jej prowadzenia, pierwszy kontakt)
– szybkie zdobycie przestrzeni (progres w grze), aby podjąć pojedynek jak najbliżej bramki przeciwnika (lub zdobyć strefę finalizacji)
– natychmiastowa reakcja po stracie piłki, szybki doskok do rywala i próba jej odzyskania
– jak najszybsze zredukowanie dystansu do atakującego (podjęcie pojedynku jak najdalej od bramki)
– odpowiednia pozycja – odcięcie drogi do jednej z bramek i ukierunkowanie ataku przeciwnika do linii bocznej pola gry w kierunku drugiej bramki (przy wyborze kierunku można uwzględnić np. zmuszenie zejścia przeciwnika na słabszą nogę)
– wzrok obrońcy skupiony na piłce (obserwacja)
– szybka reakcja po odbiorze piłki, natychmiastowa próba zdobycia przestrzeni (strefy finalizacji rywala) lub zagranie do bramki (drugi pojedynek)

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym