Trening i szkolenie

Ćwiczenie Tygodnia #104: Gra 4v4+4 w trzech strefach

Dwunastu zawodników podzielonych na trzy czwórki. W każdej z nich, w obronie, dwóch zawodników aktywnie broni w strefie z piłką, a dwóch przesuwa w środkowym pasie, aby uniemożliwić podanie do drugiej strefy. Najnowsze #ĆwiczenieTygodnia akcentuje wykorzystanie przewagi liczebnej w celu przygotowania sytuacji umożliwiającej zagranie z postępem.

OPIS ĆWICZENIA:

Pole gry 15 x 22 metrów, podzielone na trzy strefy: skrajne 15 x 10 metrów oraz środkowy pas szerokości dwóch metrów. Dwa zespoły rywalizują przeciwko trzeciemu, który gra w obronie. Zadaniem zespołu przy piłce jest przegranie jej do drugiej strefy, co mogą wykonać na dwa sposoby: poprzez bezpośrednie podanie do jednego z zawodników drugiego zespołu w ataku (druga duża strefa) lub poprzez zawodnika drugiego zespołu w ataku, ustawionego w środkowym wąskim pasie, który następnie zagrywa ją do jednego z partnerów.

Zespół w obronie organizuje się 2+2, czyli dwóch zawodników aktywnie broni w strefie z piłką, a dwóch przesuwa w środkowym pasie, aby uniemożliwić podanie do drugiej strefy oraz odcinać od podania zawodnika ustawionego w środkowym pasie. Po odbiorze piłki przez obrońców w większej strefie, obowiązkowo muszą ją zagrać do jednego z partnerów w środkowej strefie, a ten następnie do drugiej strefy. Automatyczna zmiana ról między zespołami po każdej stracie / odbiorze piłki.

ZASADY:

– rozegranie piki między strefami z wykorzystaniem zawodnika w środkowym pasie (2 punkty) lub poprzez bezpośrednie podanie do drugiego zespołu (1 punkt)
– po odbiorze piłki obrońcy muszą najpierw wykonać podanie do partnera w środkowej strefie
– po zablokowaniu podania w środkowym pasie, obrońcy zagrywają piłkę do drugiej strefy i sami przechodzą do strefy zwolnionej przez zespół, który stracił piłkę
– warto wprowadzić limit ilości podań bądź czasu jeśli chodzi o utrzymanie piłki w jednej strefie

SKRÓT VIDEO:

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

– wykorzystanie przewagi liczebnej w strefie z piłką, utrzymanie jej w posiadaniu i przygotowanie sytuacji, w której możliwe będzie zagranie do drugiej strefy lub zawodnika w środkowym pasie
– pozycja otwarta oraz tworzenie linii podania przez zawodnika w środkowej strefie
– podejmowanie ryzyka – próby podań między obrońcami
– zbieranie informacji (strefa z piłką, środkowa strefa, strefa bez piłki)
️- podejmowanie decyzji
– natychmiastowa reakcja po stracie / odbiorze piłki

***

Tekst powstał we współpracy z trenerem Tomaszem Oleksym